Trwa ładowanie...

Dobre wieści dla Polaków w Niemczech. Zarobią jeszcze więcej

Od 1 sierpnia w restauracjach i barach w Niemczech wzrasta płaca minimalna. Według szacunków podwyżki obejmą ok. 100 tys. osób.

Dobre wieści dla Polaków w Niemczech. Zarobią jeszcze więcejŹródło: flickr.com
dfqk7r3

Polski biznes gastronomiczny kolejny sezon cierpi na brak pracowników, a może być jeszcze gorzej. Wielu Polaków już teraz wyjeżdża do pracy do Niemiec. Zarobić można tam zdecydowanie więcej. Nasi zachodni sąsiedzi od pierwszego sierpnia jeszcze podnoszą stawki dla pracowników restauracji i barów szybkiej obsługi - informuje portal mypolacy.de.

Podwyżka będzie jednak dość symboliczna. Do tej pory najniższa stawka w Niemczech wynosiła 8,83 euro za godzinę, teraz wzrośnie do pełnych 9 euro. Po przeliczeniu na polską walutę będzie to więc niecała złotówka. Podwyżki wywalczyły związki zawodowe, a objętych nimi ma zostać według szacunków ok. 100 tys. osób.

Zobacz także: Praca na wakacje dla najmłodszych. Kiedy i gdzie mogą pracować nieletni?

Dobra jednak i złotówka, zwłaszcza że w sumie minimalna stawka w niemieckiej gastronomii wynosi już ponad 38 zł za godzinę. W Polsce natomiast minimalna stawka obowiązująca od stycznia 2017 r. to 13 zł za godzinę. Tymczasem Państwowa Inspekcja Pracy otrzymuje wiele skarg na pracodawców, którzy nie przestrzegają nawet tych przepisów. W tym roku inspektorzy mają przeprowadzić 20 tys. kontroli.

dfqk7r3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfqk7r3