Trwa ładowanie...

Dobre wieści z rynku pracy: firmy zatrudniają, a wydajność rośnie

Główny Urząd Statystyczny opublikował optymistyczne dane.

Share
Dobre wieści z rynku pracy: firmy zatrudniają, a wydajność rośnieŹródło: WP.PL, fot: reynermedia/flickr (CC BY 2.0)
dvok4fa

Większa efektywność pracy, ale nie dzięki zwolnieniom, lecz inwestycjom. Taki scenariusz biznes zaczął realizować już w 2014 r. i go kontynuuje - informuje "Puls Biznesu".

Z danych GUS wynika, że w 2014 r. wydajność pracy w przemyśle, mierzona produkcją sprzedaną na zatrudnionego, wzrosła o 2,2 proc. Rok wcześniej wzrost wynosił 3,2 proc. W ubiegłym roku towarzyszył mu jednak wzrost zatrudnienia, a rok wcześniej wydajność zwiększała się przy jego spadku.

Według ekspertów, rok temu wydajność mogła rosnąć dzięki temu, że do rąk pracowników trafiły lepsze narzędzia. - Większy nakład kapitałowy pozwala na znaczne zwiększenie sprzedaży przy utrzymaniu nakładu pracy - wyjaśnia Piotr Soroczyński, główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

Jego zdaniem, podobnego zjawiska, choć na znacznie większą skalę, należy się spodziewać w nadchodzących miesiącach. - Dynamika wydajności w 2014 r. mogła być spłycona, ponieważ firmy sporo inwestowały i zaczynały zatrudniać ludzi, których produkcję w pełni będzie widać dopiero w 2015 r. - uważa ekonomista z KUKE.

Zobacz też, jak się pracuje polskim urzędnikom:

Wejdź na Pracuj.pl i zmień pracę na lepszą!

dvok4fa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvok4fa