Dobroczynny SMS lepiej wysłać z własnej komórki
Przesyłanie charytatywnych wiadomości ze służbowego telefonu może skomplikować podatkowe rozliczenie pracodawcy i pracownika.
Wysłanie SMS to prosty i łatwy sposób na wsparcie charytatywnej organizacji. Cel jest szczytny, ale w ferworze pomagania niektórzy zapominają, że nie jest do tego przeznaczony służbowy telefon.
– Jeśli charytatywny SMS jest zwolniony z VAT, zostanie wyszczególniony na fakturze, którą pracodawca otrzyma od operatora – mówi Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy z kancelarii Piekielnik i Partnerzy. – Wsparcie dobroczynnej organizacji to prywatna sprawa pracownika, jeśli więc firma zapłaci za połączenia, zatrudniony uzyska przychód. Wartość takiego SMS trzeba doliczyć do jego wynagrodzenia i opodatkować.
Urzędy chcą podatku
Fiskus nie ma co do tego wątpliwości. Jak czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB2/415-448/11-2/MK), pracownik uzyskuje nieodpłatne świadczenie, jeżeli korzysta z telefonu do celów prywatnych, a firma ponosi koszt połączeń. Także Izba Skarbowa w Katowicach (interpretacja nr IBPBII/1/415-528/11/ŚS) podkreśliła, że jeśli służbowy telefon służy prywatnym celom pracownika, wydatki ponoszone przez pracodawcę<!s>są przychodem zatrudnionego.
Czy wydatki na prywatne połączenia pracownika mogą<!s>być<!s>podatkowym kosztem firmy, która mu je sfinansowała?
Urzędy mogą je kwestionować jako niezwiązane z przychodem pracodawcy. Może on jednak argumentować, że to dodatkowy bonus dla pracowników i jako składnik ich wynagrodzenia jest klasycznym kosztem funkcjonowania firmy.
Potrącenie z pensji
Jak się rozliczyć z fiskusem, jeśli pracodawca nie zgodzi się na opłacenie dobroczynnych SMS?
– Pracownik nie uzyska przychodu, jeżeli szef pobierze (np. potrąci z pensji) kwotę odpowiadającą wartości prywatnych połączeń – tłumaczy Tomasz Piekielnik. – W takiej sytuacji przyjmuje, że sprzedał zatrudnionemu usługę telekomunikacyjną. Zwrócone pieniądze są więc przychodem pracodawcy, jednocześnie całą kwotę z faktury wystawionej przez operatora może zaliczyć do kosztów.
*Czy fiskus może wyłapać prywatne połączenia pracowników? *
Jak już wspomnieliśmy, ze zwolnionymi z VAT dobroczynnymi SMS nie będzie miał problemów, bo są wyodrębnione na fakturze.
Sprawdzanie billingów
Aby jednak wykazać, że inne rozmowy były również prywatne, kontrolerzy musieliby sprawdzić każdy numer z billingu. To uciążliwe, czasochłonne, a w dużych firmach, w których przeprowadzane są codziennie setki rozmów, wręcz niemożliwe. Tym bardziej że w sprawie służbowej można dzwonić nawet do członka rodziny albo dobrego znajomego.
Wysiłek włożony w sprawdzanie wszystkich połączeń przez kontrolerów będzie więc chyba nieproporcjonalny do ewentualnych efektów.
Przemysław Wojtasik