Trwa ładowanie...

Dobry plan to sukces!

Chcesz dobrze zarabiać, zdobyć wysokie stanowisko i cieszyć się powszechnym autorytetem? To nic trudnego, musisz tylko rozsądnie zaplanować swoją ścieżkę kariery. Zacznij od studiów.

Dobry plan to sukces!Źródło: © Robert Kneschke - Fotolia.com
d21518x
d21518x

Marika Bucka z Antal International podpowiada, czym kierować się przy ich wyborze, aby dyplom ich ukończenia stał się wartościowym dokumentem.

- Młodzi, zdolni, wykształceni i… bezrobotni. Z dyplomami w rękach zasilają urzędy pracy. Czy to ich wina, że dla pracodawców są bezużyteczni?

- Większość młodych ludzi będących na etapie ukończenia liceum podchodzi do życia w sposób idealistyczny. Chcą, aby ich przyszły zawód był dla nich interesujący, wiązał się z prestiżem i był dobrze opłacany. Oczywiście jest to osiągalne, choć rzeczywistość niejednokrotnie weryfikuje, czy faktycznie wymarzona praca jest tą, która da nam w przyszłości godziwe zarobki i możliwość samorealizacji. Aby nie pozostawiać tego przypadkowi warto już na etapie ukończenia liceum zapytać samego siebie: „Jakie są moje silne i słabsze strony?”, „Jak mogę wykorzystać swój potencjał?”, „W czym jestem naprawdę dobry?”

- Jak więc postępować rozsądnie? Jak młody człowiek wybierając studia może zaplanować sobie "dobrą" ścieżkę kariery?

- W kreowaniu własnej ścieżki rozwoju najważniejsze jest celowe działanie. I nie chodzi tu o cele długofalowe, a bardziej o ciągły rozwój, podejmowanie nowych wyzwań, nieustanne trenowanie i rozwijanie swoich kompetencji. Taka proaktywna postawa wobec własnego rozwoju znacznie ułatwi nam późniejszy wybór ścieżki zawodowej. Nie zawsze jednak, odpowiedź jest taka prosta. Czasem nasze wyobrażenie o danym zawodzie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, a wiedza akademicka okazuje się być niewystarczająca, by ocenić potencjał danej branży w kontekście dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.

- Nie można więc osiąść na przysłowiowych laurach, tylko…

- Pomocą mogą być firmy oferujące programy stażowe lub letnie praktyki. To najskuteczniejszy sposób, by zobaczyć, jak dana firma działa „od kuchni”. Nawet jeśli nie od razu poczujemy powołanie, to czas spędzony na stażu na pewno nie będzie stracony! CV wzbogacone o praktyki odbywane w czasie studiów pokażą przyszłemu pracodawcy, że swojej ścieżki poszukujemy w sposób aktywny i że nie boimy się nowych wyzwań. W trakcie studiów takich staży można odbyć nawet kilka, co daje nam już całkiem konkretny obraz naszych możliwości i wyzwań jakie nas mogą czekać w danej branży. Staże to jeden z wielu sposobów na sprawdzenie, czy zawód, którego podjęcie rozważamy, to naprawdę zajęcie, które da nam satysfakcję i odpowiednie zasoby finansowe.

d21518x

- Jak obserwować rynek, nie wpaść w pułapkę i trafić do dobrego celu?

- Inną radą dla osób podchodzących praktycznie do życia jest zapoznanie się z corocznymi raportami dotyczącymi wynagrodzeń w określonych sektorach. Oczywiście nie tylko przyszłe wynagrodzenie powinno decydować o tym, jaki kierunek studiów wybierzemy, ale jeśli w gronie naszych zainteresowań jest kilka zawodów, to narzędzie takie jak raport płacowy, może nam pomóc rozstrzygnąć, który kierunek ostatecznie wybrać.

- Dziwnym wydaje się, że młodzi ludzie wciąż brną w "modne" branże, które od dawna są przesycone pracownikami? Czasami okazuje się też, że studia były totalną pomyłką. Co zrobić, by się nie pomylić?

- Jeśli już obraliśmy drogę, którą chcemy zmierzać warto uzbroić się w wiedzę o rynku, na który mamy zamiar wejść. Istnieje cała masa pism i portali branżowych, różne profesjonalne fora dyskusyjne, na których na bieżąco możemy śledzić sytuację rynkową. Umiejętność trafnej oceny swoich kompetencji to milowy krok do sukcesu, ale to wiedza branżowa jest naszym orężem na rynku pracy. Dzięki niej mamy szansę dość szybko wejść w nową branże, a następnie stać się ekspertami w danej dziedzinie osiągając tym samym swoje cele finansowe i rozwojowe.

ml, AS, WP.PL

d21518x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21518x

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj