"Dobry start". Oszustwa na "300+". Ministerstwo ostrzega przed próbami wyłudzeń

1 lipca ruszyło przyjmowanie wniosków w programie "Dobry start", popularnie nazywanym "300+". Ministerstwo Cyfryzacji podpowiada, w jaki sposób można składać wnioski i ostrzega przed fałszywymi stronami rejestracyjnymi.

"Dobry start". Oszustwa na "300+". Ministerstwo ostrzega przed próbami wyłudzeń
Źródło zdjęć: © WP.PL
Jacek Bereźnicki

03.07.2018 | aktual.: 04.07.2018 09:25

"Składasz wniosek, by otrzymać 300 złotych w programie "Dobry start"? Pamiętaj o bezpieczeństwie, nie daj się nabrać" - przestrzega ministerstwo.

Resort chce zawczasu ostrzec rodziców przed fałszywymi stronami, dzięki którym oszuści mogą próbować wyłudzić nasze dane osobowe. Takie przypadki miały miejsce, gdy ruszał program 500+.

W zamieszczonym w portalach społecznościowych filmiku resort cyfryzacji wskazuje, że wnioski przez internet można składać tylko na dwa sposoby: za pośrednictwem wybranych banków lub przez rządowy portal Empatia.mrpips.gov.pl.

"Nie istnieją inne strony, które służą do składania wniosków" - wskazuje MC.

Resort cyfryzacji radzi, by w razie wątpliwości, czy mamy do czynienia z wiarygodną stroną należy kliknąć na symbol kłódki w pasku adresu. To pozwoli sprawdzić, na kogo został wystawiony certyfikat.

Jednym z banków, które umożliwiają składanie wniosków online na program 300+ plus jest państwowy PKO BP. Bank w poniedziałek poinformował, że w ciągu kilkudziesięciu godzin klienci złożyli blisko 53 tys. wniosków przez bankowość elektroniczną.

Świadczenie "Dobry start" przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole aż do ukończenia przez nie 20 roku życia.

Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 roku życia.

Świadczenie będzie przysługiwać także na dzieci, które ukończyły 20 rok życia (lub 24 w przypadku dzieci niepełnosprawnych), ale tylko w sytuacji kiedy dziecko ukończyło 20 lat lub 24 lata w roku kalendarzowym, w którym rozpoczyna się rok szkolny.

Na razie składać można tylko wnioski online, a przyjmowanie wniosków papierowych rozpocznie się 1 sierpnia.

Miejscem składania i realizacji wniosków będą te same instytucje, które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu 500+.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)