Dobrze wykształceni mieszkańcy miast częściej zadowoleni z pracy

Częściej zadowoleni ze swojej pracy są badani w wieku 55-64 lata, osoby mające wyższe wykształcenie, żyjące w miastach średniej wielkości (20-100 tys. mieszkańców), będące w dobrej sytuacji materialnej

Dobrze wykształceni mieszkańcy miast częściej zadowoleni z pracy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Częściej zadowoleni ze swojej pracy są badani w wieku 55-64 lata, osoby mające wyższe wykształcenie, żyjące w miastach średniej wielkości (20-100 tys. mieszkańców), będące w dobrej sytuacji materialnej - wynika z sondażu CBOS.

Większość respondentów twierdziło, że wykonywane przez nich zadania w pracy mają sens (76 proc.), że praca wymaga podnoszenia kwalifikacji (72 proc.) oraz jest interesująca (72 proc.).

Trzy piąte aktywnych zawodowo deklaruje, że ich praca daje pewność zatrudnienia i poczucie stabilizacji (62 proc.), a także pozwala na pełne wykorzystanie własnych kwalifikacji (60 proc.).

Ponad połowa (56 proc.) oceniała, że praca jest zgodna z ich wykształceniem, odmiennego zdania jest 38 proc. ankietowanych.

Zadowolenie ze swych zarobków deklarują dwie piąte (40 proc.) aktywnych zawodowo, niezadowoleni - ponad jedną trzecią (35 proc.), pozostali (25 proc.) nie potrafią jednoznacznie ustosunkować się do tej kwestii.

Na to, że praca łączy się z zadowalającymi świadczeniami socjalnymi, wskazuje 41 proc. zatrudnionych, a 43 proc. jest odmiennego zdania.

Ponad połowa (54 proc.) osób, które w ostatnich pięciu latach zmieniały pracę, uczyniła to jeden raz, jedna piąta (20 proc.) - dwukrotnie, a więcej niż co czwarty respondent (26 proc.) zmieniał pracę co najmniej trzy razy.

W przypadku otrzymania oferty pracy lepiej płatnej, ale niezgodnej z kwalifikacjami, połowa pracujących (50 proc.) skłonna byłaby zmienić obecne zatrudnienie, natomiast dwie piąte (41 proc.) nie zrezygnowałoby z niego.

(toy)

  • na podstawie informacji publikowanych przez PAP
pracownikwykształceniepraca

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)