Trwa ładowanie...

Dochody szefów wielkich brytyjskich firm znacznie wzrosły

Dochody personelu kierowniczego największych brytyjskich firm wzrosły w ubiegłym roku o ponad jedną czwartą, osiągając przeciętnie 4 mln funtów rocznie - poinformowało BBC, powołując się na raport specjalistycznego ośrodka badawczego Incomes Data Services (IDS).
Share
Dochody szefów wielkich brytyjskich firm znacznie wzrosły
Źródło: Jupiterimages
d3gx79b

Opublikowany pod koniec października dokument zaznacza, że płace i premie biznesowej czołówki niemal się nie zwiększyły. Ogólny wzrost jej dochodów to efekt działania długoterminowych planów zachęt finansowych, które zastąpiły premie w formie gotówkowej.

Podstawą raportu była analiza zarobków dyrektorów 100 największych firm, notowanych na londyńskiej giełdzie. Pod uwagę wzięto dochody z okresu 12 miesięcy do czerwca bieżącego roku.

Według IDS wzrost płac i premii był niemal zerowy - przy czym wobec płac zadziałał mnożnik inflacyjny, natomiast premie spadły. Jednak ogólne dochody personelu kierowniczego wzrosły średnio o 27 proc. Głównie za sprawą wprowadzenia długoterminowych planów zachęt finansowych, opartych na akcjach.

Jak wskazuje zajmujący się problematyką biznesową dziennikarz BBC Jonty Bloom, plany takie, wdrożone dotąd przez 90 proc. największych firm, mają odzwierciedlać zyski akcjonariuszy. Ponieważ wiele tych planów zostało zainicjowanych w czasach recesji, objęci nimi dyrektorzy skorzystali na późniejszej poprawie sytuacji giełdowej.

d3gx79b

Podziel się opinią

Share
d3gx79b
d3gx79b