Dodatkowy urlop dla niektórych rodziców. Jest decyzja minister
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje duże zmiany w urlopach macierzyńskich dla matek wcześniaków. - Stawiamy sobie taki cel, żeby jeszcze w maju, przed dniem matki projekt mógł ujrzeć światło dzienne - powiedziała szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
W czwartek (14 marca), w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, odbyło się drugie spotkanie "Koalicji dla wcześniaka", czyli zespołu ds. poprawy sytuacji rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Ministra zaprezentowała stronie społecznej propozycje rozwiązań, które znajdą się w przygotowywanym projekcie ustawy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Krynica Forum 2024. Cezary Kochalski - Członek Rady Polityki Pieniężnej
Dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków
Na drugim posiedzeniu zespołu do spraw opracowania rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych przedstawiono konkretne rozwiązania legislacyjne będące odpowiedzią na wniesione przez stronę społeczną postulaty w zakresie wprowadzenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
- Stawiamy sobie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej taki cel, żeby w maju, jeszcze przed Dniem Matki, projekt ustawy mógł ujrzeć światło dzienne. Chciałabym, żeby to był taki prezent dla mamy, dla ojców, dla rodziców i przede wszystkim dla wszystkich maluchów, które rodzą się zbyt wcześnie lub które te pierwsze dni, tygodnie po narodzinach muszą borykać się i mierzyć się z wyzwaniami zdrowotnymi - zapowiedziała ministra rodziny.
Zmiany w przepisach. Oto szczegóły
Dziemianowicz-Bąk zastrzegła, że urlop ten nie byłby zarezerwowany tylko i wyłącznie dla matek, ale także dla ojców, prawnych opiekunów, rodziców adopcyjnych i rodziców zastępczych.
Poinformowała, że po zaprezentowaniu propozycji przepisów, kolejnym krokiem będzie zwrócenie się do innych resortów o ich opinie i ich wkład do przyszłego projektu ustawy. Wskazała, że rodzicami są przedstawiciele różnych zawodów, w tym np. nauczycieli, czy służb mundurowych. Dodała, że prace toczą się podczas posiedzeń zespołu, a także pomiędzy nimi. Główne założenia przyjętych rozwiązań to:
- wprowadzenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla mamy albo taty, płatnego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku;
- fakultatywnego, udzielanego na wniosek;
- przysługującego rodzicom hospitalizowanych wcześniaków oraz rodzicom hospitalizowanych noworodków urodzonych w terminie;
- przysługującego również rodzicom adopcyjnym i rodzinom zastępczym;
- wymiar urlopu będzie wydłużany w okresach tygodniowych w przeliczeniu tydzień za tydzień, tzn. tydzień hospitalizacji dziecka oznacza dodatkowy tydzień urlopu macierzyńskiego, przy wprowadzeniu maksymalnego wymiaru tego dodatkowego urlopu;
- w stosunku do skrajnych wcześniaków tj. urodzonych przed 28 tygodniem ciąży albo z masą urodzeniową poniżej lub równą 1000 g, dodatkowy urlop macierzyński zostanie jeszcze wydłużony;
- osobom ubezpieczonym niebędącym pracownikami będzie przysługiwał zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego;
- świadczenie rodzicielskie ulegnie odpowiedniemu wydłużeniu o okres będący odpowiednikiem dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
W lutym w MRPiPS zorganizowano pierwsze oficjalne spotkanie ministerialnego zespołu roboczego, który ze stroną społeczną ma wypracować rozwiązania legislacyjne. To odpowiedź na petycję dotyczącą wydłużenia urlopów macierzyńskich matkom wcześniaków oraz noworodków wymagających hospitalizacji, którą na początku stycznia przekazała szefowej resortu Fundacja "Koalicja dla Wcześniaka".