Dodatkowy urlop. Kto może skorzystać z wolnego z powodu siły wyższej?

Osoby zatrudnione na pełen etat od kwietnia 2023 roku mają prawo do skorzystania z dodatkowego urlopu, czyli tzw. urlopu z powodu siły wyższej. Jego wymiar, a także zasady udzielania przez pracodawców, są określone. Pracownik, który z niego skorzysta, musi liczyć się z niższym wynagrodzeniem.

Urlop siła wyższa. To dodatkowe wolne udzielane w określonych przypadkach
Urlop siła wyższa. To dodatkowe wolne udzielane w określonych przypadkach
Źródło zdjęć: © Pixabay

16.04.2024 | aktual.: 09.05.2024 11:26

Nowy, dodatkowy urlop od pracy z powodu siły wyższej został wprowadzony wraz z nowelizacją przepisów Kodeksu pracy, która miała miejsce niemal przed rokiem. Podstawową przesłanką, zezwalającą na skorzystanie z niego, jest wystąpienie niespodziewanej sytuacji, która wymaga natychmiastowej obecności osoby zatrudnionej. Urlop od siły wyższej jest udzielany na wniosek pracownika.

Dodatkowy urlop 2024. Wymiar zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej

Kwestie dotyczące zasad udzielania oraz obowiązywania urlopu z powodu siły wyższej, regulują przepisy Kodeksu pracy. Jak informuje art. 148(1) par. 1. ustawy, "pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

O sposobie wykorzystania dodatkowego urlopu, czyli zwolnienia z powodu siły wyższej w 2024 oraz każdym innym roku kalendarzowym decyduje pracownik w pierwszym, złożonym wniosku o udzielenie wspomnianego zwolnienia w danym okresie.

Przepisy wskazują ponadto, że w okresie zwolnienia z powodu działania siły wyższej, pracownikom przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy tego wynagrodzenia.

Urlop z powodu siły wyższej. Dodatkowe zwolnienie z pracy na wniosek

Kodeks pracy wskazuje, że dodatkowy urlop, z powodu wystąpienia siły wyższej, jest udzielany na wniosek pracownika. "Pracodawca jest obowiązany udzielić zwolnienia od pracy (...), na wniosek zgłoszony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia" - wyjaśnia art. 148(1) par. 3. ustawy.

Co istotne, urlop z powodu wystąpienia siły wyższej jest dodatkowym urlopem, który nie wlicza się do urlopu wypoczynkowego. W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, jego długość jest wyliczana proporcjonalnie do wymiaru ich czasu pracy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)