Trwa ładowanie...

Nie zapomnij o nowym urlopie. Pracodawca nie może odmówić

W 2023 roku do polskiego prawa, a dokładniej do Kodeksu Pracy, wszedł nowy rodzaj urlopu – od tzw. siły wyższej. Pracodawca nie może go odmówić pracownikowi. Musi też mu zapłacić połowę pensji, gdy będzie on na nim przebywać.

Urlop od siły wyższej wszedł w życie. To 16 godzin rocznie płatne w 50 proc. (zdj. ilustracyjne)Urlop od siły wyższej wszedł w życie. To 16 godzin rocznie płatne w 50 proc. (zdj. ilustracyjne)Źródło: Getty Images, fot: Pakin Songmor
d3cpc7h
d3cpc7h

Od ubiegłego roku obowiązuje w Polsce nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany były niezbędne ze względu na konieczność implementacji dwóch unijnych dyrektyw dotyczących równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Nowe przepisy wydłużyły urlopy rodzicielskie, wprowadziły nowy urlop opiekuńczy, a także urlop od siły wyższej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Psychologowie pomagali nam projektować meble - Piotr Voelkel - Biznes Klasa #11

Czym jest urlop od siły wyższej?

Urlop od siły, jak wyjaśniał portal money.pl, wyższej to:

  • 16 godzin lub też 2 dni dodatkowego urlopu w ciągu roku;
  • urlop ten jest płatny w wysokości połowy wynagrodzenia;
  • za siłę wyższą uznaje się pilne sprawy rodzinne. Chodzi tu m.in. o wypadek lub chorobę, które wymagają od pracownika obecności w innym miejscu.
d3cpc7h

Co istotne, pracodawca musi udzielić pracownikowi urlopu od sił wyższej. Wystarczy, że złoży on wniosek o tego rodzaju zwolnienia najpóźniej w dniu korzystania z niego.

Najważniejsze zmiany w urlopach WP, money.pl
Najważniejsze zmiany w urlopach Źródło: WP, money.pl, fot: Angelika Sętorek

Najważniejsze zmiany w Kodeksie pracy

Nowelizacja Kodeksu pracy jest wdrożeniem dwóch unijnych dyrektyw – rodzicielskiej oraz work-life balance. Zmiany odnoszą się do kwestii zawierania umów i ich rozwiązywania, wprowadzają nowe urlopy oraz uelastyczniają pracę rodziców. Jednym z przepisów jest wprowadzenie konieczności uzasadnienia rozwiązania umowy o pracę na czas określony lub umożliwienie złożenia wniosku o zmianę warunków zatrudnienia.

Nie da się ukryć, że nowe przepisy wprowadzają kolejne obostrzenia i obowiązki dla pracodawców. Jeżeli pracownicy będą korzystać z nowych uprawnień np. możliwości składania wniosków o zmianę umowy na umowę na czas nieokreślony lub awans, pracodawca zgodnie z nowymi przepisami powinien wniosek uwzględnić. Natomiast już jego obowiązkiem jest przygotować odpowiedź na wniosek i jeśli np. nie chce dać pracownikowi awansu czy stałej umowy, napisać dlaczego – powiedziała money.pl Ewelina Pietrzyk-Wojnicz, radczyni prawna i pełnomocniczka firm ds. przeciwdziałania zachowaniom niepożądanym.

Najważniejsze zmiany w Kodeksie pracy WP, money.pl
Najważniejsze zmiany w Kodeksie pracyŹródło: WP, money.pl, fot: Angelika Sętorek
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3cpc7h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cpc7h