Nowy urlop. Pracodawcy boją się zwalniać

Od 26 kwietnia ubiegłego roku pracownicy mogą skorzystać z dwóch dodatkowych dni urlopu uzasadnionego działaniami tzw. siły wyższej. Niestety okazuje się, że często wykorzystujemy go jako zastępstwo za urlop na żądanie. Przepisy miały stać się ułatwieniem, tymczasem są utrapieniem dla pracodawców.

Urlop od siły wyższej to 16 godzin rocznie płatne w 50 proc.
Urlop od siły wyższej to 16 godzin rocznie płatne w 50 proc.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Svitlana

Nowe przepisy w założeniu miały sprzyjać pracownikom i mają im zapewnić większy komfort pracy. Urlop od siły wyższej to 16 godzin lub też 2 dni dodatkowego urlopu w ciągu roku. W okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości 50 proc.

Mikołaj Zając, prezes firmy doradczej Conperio, cytowany przez pulshr.pl, podkreśla, że są to przepisy, które w praktyce umożliwiają podwładnym dodatkowe pole do nadużyć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szczera rozmowa z restauratorem. Zdradza ile zarabia - Jakub Tepper - Biznes Klasa #13

Pretekst do żądania dodatkowego dnia wolnego

Pracownicy, w sytuacjach pilnych spraw rodzinnych związanych z chorobą lub wypadkiem, mogą skorzystać z tego świadczenia, które przewiduje dwudniową nieobecność i płacenie pracownikowi połowy wynagrodzenia. Jednak, już teraz pojawiają się sygnały o potencjalnych nadużyciach.

Z naszych obserwacji wynika, że dodatkowe 16 godzin z tytułu siły wyższej jest generalnie dodatkowym dwudniowym urlopem, tyle tylko, że płatnym w połowie. Pracodawcom, którzy borykają się m.in. z nadużywaniem przez pracowników L4, doszedł w praktyce kolejny problem, a nie mają żadnej możliwości kontroli i weryfikacji – mówi Mikołaj Zając dla serwisu.

Czym się różni urlop w przypadku siły wyższej od urlopu na żądanie?

Urlop od siły wyższej przypomina niejako obowiązujący od dawna urlop na żądanie. W rzeczywistości jednak występują między nimi pewne różnice. Urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego i przysługuje on pracownikowi na maksymalnie 4 dni urlopu z puli wszystkich dni wolnych w danym roku kalendarzowym. Urlop w przypadku siły wyższej z kolei jest dodatkowym zwolnieniem, rozszerzającym urlop o dodatkowe 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym.

Za urlop na żądanie pracownikowi przysługuje pełne wynagrodzenia. W przypadku urlopu z powodu działania siły wyższej pracownik otrzyma wyłącznie 50 proc. wynagrodzenia obliczanego w ten sam sposób, co urlopu wypoczynkowego.

Podobieństwem między urlop od siły wyższej a urlopem na żądanie jest natomiast termin składania wniosku. Wnioski o oba urlopy mogą być złożone najpóźniej w dniu rozpoczęcia zwolnienia.

Czym jest urlop od siły wyższej?

Zwolnienia z powodu siły wyższej nie należy porównywać z urlopem wypoczynkowym "na żądanie". Urlop od siły wyższej to:

  • 16 godzin lub też 2 dni dodatkowego urlopu w ciągu roku;
  • urlop ten jest płatny w wysokości połowy wynagrodzenia;
  • za siłę wyższą uznaje się pilne sprawy rodzinne. Chodzi tu m.in. o wypadek lub chorobę, które wymagają od pracownika obecności w innym miejscu.

Pracownicy, którzy wykonują obowiązki zawodowe w niepełnym wymiarze godzinowym, również mają prawo do urlopu od siły wyższej. W takim przypadku urlop obliczany jest proporcjonalnie do wymiaru czasu. Niepełną godzinę zwolnienia zaokrągla się zaś w górę do pełnej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)