Trwa ładowanie...

Doganiają Warszawę pod względem atrakcyjności rynku pracy IT

Rynek pracy dla specjalistów z branży IT w Polsce ulega coraz większemu zróżnicowaniu geograficznemu, zarówno pod względem stanowisk jak i oferowanego wynagrodzenia. Warszawski rynek nadal jest najbardziej atrakcyjny, choć coraz częściej to Kraków i Wrocław przyciągają zarówno nowych inwestorów jak i specjalistów IT.

Doganiają Warszawę pod względem atrakcyjności rynku pracy ITŹródło: thinkstock
d16x32d
d16x32d

Branża IT charakteryzuje się wysoką dysproporcją w zakresie oferowanych miejsc pracy w dużych aglomeracjach miejskich w porównaniu do liczby stanowisk otwieranych w miejscowościach mniejszych. Dla przykładu, w województwie mazowieckim ok. 90 proc. ofert pracy generowanych jest przez Warszawę, a pozostałe 10 proc. rozkłada się równomiernie pomiędzy pozostałe miejscowości w województwie. Warszawski rynek pracy, i to nie tylko w sektorze nowych technologii, jest bardzo specyficzny. „Z uwagi na prestiż lokalizacji, swe siedziby ulokowało tu wiele zagranicznych i krajowych firm informatycznych i telekomunikacyjnych, dzięki czemu stolica stała się swoistą mekką ludzi związanych z branżą. Drenaż wysoko wykwalifikowanej kadry IT z innych regionów trwa nadal, umacniając pozycję miasta stołecznego, jako najbardziej atrakcyjnego miejsca pracy dla specjalistów IT” tłumaczy Marcin Rulka, Consultant w zespole IT&Telecoms z międzynarodowej firmy rekrutacyjnej HAYS Poland.

Rynek pracy IT zmienia się geograficznie nie tylko ze względu na ilość oferowanych wakatów, ale także specjalizację technologiczną poszukiwanych pracowników. Wynika to z faktu ulokowania się w poszczególnych regionach inwestycji zagranicznych o określonym profilu działalności. Warszawa, jako jedna z nielicznych lokalizacji, wykazuje największe cechy uniwersalności, co oznacza, iż liczba nowo otwieranych stanowisk jest tu największa. Jednak najbardziej poszukiwani kandydaci IT to programiści, szczególnie Java, C++ czy Net.

Dominacja Warszawy, jako głównego miejsca pracy dla specjalistów IT, będzie jednak stopniowo maleć. Widać to już po trendzie lokowania dużych centrów BPO w innych miastach wojewódzkich (przy jednoczesnym utrzymywaniu siedzib w stolicy ze względów prestiżowych). W przyszłości możemy spodziewać się większego zróżnicowania regionalnego na polskim rynku pracy IT. Jedna udana inwestycja przyciąga następne, o podobnym profilu i wielkości, co z kolei prowadzi do wytworzenia się specyficznych zagłębi technologicznych. Tradycyjnym przykładem takiej zasady kumulacji jest oczywiście Krzemowa Dolina, skupiająca najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwa i korporacje na świecie. „W Polsce nie mamy jeszcze swoich „Dolin Krzemowych”, ale z całą pewnością możemy wskazać wyróżniające się na mapie ośrodki IT jak choćby Wrocław, Trójmiasto czy Kraków” wyjaśnia Marcin Rulka. „Szczególnie to ostatnie miasto coraz intensywniej dba o swój wizerunek przyjaznego inwestorom, a szerokie zaplecze akademickie oraz liczne przedsiębiorstwa
działające w regionie już wiele lat umożliwiają dotarcie do wykwalifikowanej i doświadczonej kadry specjalistycznej i menedżerskiej”. W Krakowie ulokowały się liczne Centra Usług Wspólnych, skoncentrowane na świadczeniu usług informatycznych na rzecz międzynarodowych podmiotów. Oznacza to, iż najczęściej poszukiwani są pracownicy władający, co najmniej jednym językiem obcym w stopniu zaawansowanym. Specjalizacje cieszące się największym zainteresowaniem pracodawców to: administrator systemów informatycznych, specjalista ds. wsparcia technicznego (stanowiska inaczej określane jako: help desk, IT support) czy programista. Z kolei we Wrocławiu swe siedziby mają trzy duże firmy takie jak Tieto, NSN, IBM IDC. Dwie pierwsze korporacje najchętniej specjalistów ds. oprogramowania, z kolei IBM IDC, świadczący outsourcingowe usługi wsparcia technologicznego, najczęściej zatrudnia dwujęzycznych specjalistów Storage, AIX oraz WinTel. Wspomnieć warto także o rozwijających się dopiero centrach informatycznych. Jednym z
nich jest Łódź, w której chętnie lokują się firmy informatyczne z branży telekomunikacyjnej, np. Teleca, Mobica, Ericpol. W najbliższym czasie możemy spodziewać się zwiększonego zapotrzebowania na usługi programistów m.in. JAVA czy C++. Dodatkowo poszukiwani są także specjaliści zajmujący się rozwijaniem aplikacji na urządzenia mobilne. Z kolei Gdańsk staje się siedzibą oddziałów informatycznych dużych korporacji takich jak Lufthansa, Sony Pictures, Reuters Thomson, Compuware, Intel, IBM czy Zensar. Poszukiwani są więc specjaliści świadczący usługi wsparcia wewnętrznych systemów informatycznych.

WYNAGRODZENIA NIŻSZE ŚREDNIO O 30%

d16x32d

Podobnie jak w innych branżach, pracownicy IT na najwyższe wynagrodzenia mogą liczyć przede wszystkim w Warszawie i województwie mazowieckim. Na przykład na stanowisku Programisty JAVA mieszkaniec stolicy zarabia średnio od 9 000 do 10 000 PLN brutto miesięcznie, zaś pracownik z województwa łódzkiego od 6 000 do 7 000 PLN. Zaraz po najlepiej opłacanym województwie mazowieckim plasują się województwa małopolskie, dolnośląskie i wielkopolskie, choć tutaj dysproporcje na poszczególnych stanowiskach nie są tak znaczne. „Różnica w wynagrodzeniu pracowników IT stolicy a większych miast wojewódzkich Polski wynosi średnio 25-30%, jednak w porównaniu do mniejszych ośrodków miejskich może wynosić nawet 50-60%. Od jakiegoś czasu widać jednak zmniejszającą się dysproporcję w zarobkach, co pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość. Chociaż trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż progres ten następuje stopniowo i powinien potrwać jeszcze dłuższy czas” konkluduje Marcin Rulka z HAYS Poland.

d16x32d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16x32d