Trwa ładowanie...
d3bibwk

Dogodne warunki do osłabienia złotego

Poprawa sygnalizowana na początku roku przez wzrosty europejskich indeksów PMI, dwie operacje udzielenia bankom przez Europejski Bank Centralny finansowania w postaci niskooprocentowanych 3-letnich pożyczek (Long-Term Refinancing Operation - LTRO), a także pozytywne wieści płynące z amerykańskiej gospodarki, nie tylko pozwoliły w ostatnich miesiącach inwestorom zapomnieć o kryzysie długu w strefie euro, ale pozwoliły im też z optymizmem spojrzeć w przyszłość.
Share
Dogodne warunki do osłabienia złotego
Źródło: Marcin Kiepas, XTB
d3bibwk

Jednym z następstw tej zmiany nastrojów był spadek premii, co dało impuls do silnego umocnienia złotego w tym roku. Kurs USD/PLN spadł z poziomu ponad 3,54 zł do 4,05 zł na koniec lutego. Notowania EUR/PLN cofnęły się z grudniowego szczytu na 4,5940 zł do 4,0830 w pierwszych dniach marca.

Sytuacja nie jest jednak tak dobra, jak mogło się rynkom wydawać w ostatnich tygodniach. Przynajmniej, jeżeli oceniać ją przez pryzmat najnowszych odczytów indeksów PMI. W marcu indeks PMI dla francuskiego przemysłu spadł do 47,6 z 50 pkt., a analogiczny indeks dla niemieckiego przemysłu do 48,1 z 50,2 pkt. W obu przypadkach były to najgorsze odczyty od 4 miesięcy, a same dane były istotnie gorsze od prognoz.

Marzec przyniósł też pogorszenie sytuacji w chińskim sektorze przemysłowym. Obrazujący jego kondycję indeks PMI spadł do 48,1 z 49,6 pkt. Razem z innymi niepokojącymi sygnałami, jakie w ostatnich tygodniach napłynęły z Państwa Środka, tworzy to poważne ryzyko dla ożywienia w strefie euro, które w znacznym stopniu opiera się właśnie na eksporcie do Azji.

d3bibwk

Z punktu widzenia notowań złotego sytuacja w strefie euro ma kluczowe znaczenie, gdyż to globalne trendy w głównej mierze decydują o jego zachowaniu. Ewentualny wzrost obaw o perspektywy europejskiej gospodarki, musi przełożyć się na ucieczkę inwestorów z ryzykownych aktywów ku tym bardziej bezpiecznym, co będzie prowadzić do osłabienia złotego i innych walut krajów zaliczanych do emerging markets.

W tym tygodniu argumenty mogące sugerować osłabienie złotego napłynęły także z rodzimego rynku. W lutym roczna dynamika produkcji przemysłowej w Polsce obniżyła się do 4,6% z 9% miesiąc wcześniej, zaskakując inwestorów (prognoza: 8,7% R/R). Jednocześnie inflacja PPI spadla do 6,3% R/R z 7,9% R/R, natomiast inflacja bazowa wyhamowała do 2,6% R/R z 3,1% R/R notowanych jeszcze w grudniu. Spadek dynamiki produkcji, przy równoczesnym obniżeniu inflacji wyklucza możliwość podwyżek stóp procentowych w tym roku, co jeszcze niedawno w trybie warunkowym sugerowała cześć przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej. To minus dla złotego.

Podsumowując, niepokojące dane z Europy i Chin, a także wyraźne wyhamowanie dynamiki produkcji w Polsce, tworzy warunki do nieco większego, aczkolwiek wciąż korekcyjnego, osłabienia polskiej waluty. Szczególnie, że na wykresach dziennych EUR/PLN i USD/PLN rysowane są prowzrostowe formacje odwróconej głowy z ramionami. Brakuje jeszcze przysłowiowej kropki nad i. Mogą nią być przełamane opory na wykresach lub kolejne niepokojące dane z Europy. Plan minimum na najbliższe tygodnie to euro po 4,24 zł, a dolar po 3,27 zł.

Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A.

d3bibwk

Podziel się opinią

Share
d3bibwk
d3bibwk