Trwa ładowanie...

Dolar blisko 4 złotych. Fed niezdolny do podwyżek stóp

Dolar jest mocny słabością złotego. Do tego dochodzą spekulacje odnośnie decyzji amerykańskiego banku centralnego.

Share
Dolar blisko 4 złotych. Fed niezdolny do podwyżek stópFot: PeteLinforth / pixabay (CC0 Public Domain)
d3pn3er

Zaledwie 1 grosz dzieli notowania dolara od przebicia granicy 4 zł. Złoty względem amerykańskiej waluty nie był tak słaby od kilku miesięcy. Tylko w ciągu tygodnia kurs skoczył w górę prawie 20 groszy.

W czwartek od rana aż o 5 groszy wzrósł kurs wymiany amerykańskiego dolara. Chwilę po godzinie 16 kosztował na foreksie 3,99 zł. Już bardzo niewiele brakuje do przebicia psychologicznej bariery 4 zł, która jest niepokonana od lutego.

Zdecydowane osłabienie złotego względem dolara obserwujemy dokładnie od tygodnia. Wtedy notowania znalazły się poniżej 3,80 zł. Wystarczyło kilka dni i są prawie 20 groszy wyżej.

d3pn3er

Obserwuj bieżące notowania amerykańskiej waluty

Dolar jest mocny słabością złotego, którego inwestorzy wyprzedają tak jak i inne waluty rynków wschodzących w obawie o Brexit. Do tego dochodzą spekulacje odnośnie decyzji Fed w sprawie stóp procentowych. Rynek zakłada, że nie dojdzie do tego szybko.

- Fed jest niezdolny do podwyższania stóp procentowych w obecnych warunkach i coraz mocniej traci swoją wiarygodność - komentuje Mateusz Adamkiewicz, analityk rynków finansowych HFT Brokers. - To główne wnioski z wczorajszych projekcji i konferencji.

Jak podkreśla Adamkiewicz, z jednej strony amerykański bank centralny oczekuje, że sytuacja gospodarcza będzie coraz lepsza, a rynek pracy jeszcze mocniejszy, a z drugiej strony obniża prognozy. Janet Yellen mówi, że na razie warunki globalne są na tyle niepewne, że Fed musi czekać z podwyżkami, ale po chwili dodaje, że może to zrobić nawet w lipcu.

- Rynek stopy procentowej wycenia podwyżkę stóp procentowych dopiero w sierpniu lub wrześniu przyszłego roku, tymczasem Fed nadal utrzymuje, że w tym roku możemy zobaczyć dwie podwyżki. Komu wierzyć? Do tej pory racje zawsze miał rynek - podkreśla analityk HFT Brokers.

d3pn3er
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pn3er
d3pn3er