Dolar coraz mocniejszy. Kurs wróci do 4 zł?

Inwestorzy spekulują na temat możliwych podwyżek stóp procentowych w USA w kwietniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dolar coraz mocniejszy. Kurs wróci do 4 zł?
(Fot: Jacek Bereźnicki)

Amerykańska waluta zyskuje na wartości już piąty dzień z rzędu. Inwestorzy spekulują na temat możliwych podwyżek stóp procentowych w USA w kwietniu. Jednak zagrożenia dalszego mocnego osłabienia złotego raczej nie ma.

Trwa świetna seria dolara, który umacnia się kosztem złotego. W ciągu pięciu dni kurs amerykańskiej waluty wzrósł z 3,77 do 3,83 zł. Tym samym notowania oddaliły się od blisko półrocznych minimów, które obserwowaliśmy w ubiegłym tygodniu.

Obserwuj bieżące notowania dolara

Skąd tak duże zainteresowanie kupnem dolara? Marek Rogalski z DM BOŚ tłumaczy to reakcją inwestorów na słowa przedstawicieli amerykańskiego banku centralnego, którzy dali do zrozumienia w ostatnich dniach, że w przypadku dobrych danych z gospodarki mogliby rozważyć głosowanie za podwyżką stóp procentowych już na kwietniowym posiedzeniu.

W tym kontekście ważna będzie piątkowa publikacja danych dotyczących wzrostu gospodarczego w USA. Prognozy analityków wskazują na spowolnienie dynamiki PKB w czwartym kwartale 2015 r.

- Dolar kontynuuje dobrą passę rozpoczętą kilka dni temu. Bilans ostatnich dni pokazuje, że amerykańska waluta zyskała najbardziej w relacji do funta. Rynek obawia się, że premier Cameron straci na wizerunku przez plany agresywnych cięć w wydatkach społecznych i tym samym trudno będzie mu być pozytywną twarzą kampanii przeciwko Brexitowi. Na to nałożyły się też obawy, że ostatnie zamachy w Brukseli będą zachętą do opowiedzenia się przeciwko europejskiej integracji - komentuje Marek Rogalski.

Dolar ma szansę powrócić w okolice 4 zł? Wiele wskazuje na to, że powrót do kursu z początku marca będzie trudny. Zdaniem Damian Rosińskiego z DM AFS, na początku kwietnia nastawienie do złotego znowu się poprawi.

- Kursy walut obcych odbiją w górę. EUR/PLN powróci powyżej 4,30, a USD/PLN ponad 3,85. Widać jednak wyraźnie, że średnioterminowe nastawienie do naszej waluty jest pozytywne - wskazuje analityk.

Polub WP Finanse