Dolar w dół, bo dane rozczarowują
Kolejna seria danych makroekonomicznych, jakie poznaliśmy dzisiaj z USA wyraźnie rozczarowała. To szybko przełożyło się na osłabienie dolara względem głównych walut – w efekcie sygnały płynące wcześniej z indeksu BOSSA USD, na które zwracaliśmy uwagę w komentarzach okazały się trafne.
26.11.2014 | aktual.: 26.11.2014 16:58
I tak, cotygodniowe bezrobocie wzrosło do 313 tys. (spodziewano się 288 tys.), wzrost dochodów Amerykanów był w październiku na poziomie 0,2 proc. m/m (szacowano 0,4 proc. m/m), a wydatki wzrosły o 0,2 proc. m/m (prognozowano 0,3 proc. m/m). Mocniej w dół poszedł indeks Chicago PMI obrazujący koniunkturę w tym regionie (do 60,8 pkt., podczas kiedy szacunki zakładały spadek do 63 pkt.). Słabo wypadł też indeks nastrojów Uniwersytetu Michigan. Co prawda wzrósł on (a nie spadł jak wskaźnik Conference Board) w listopadzie – do 88,8 pkt. ale odczyt wypadł poniżej oczekiwań na poziomie 90 pkt. Rozczarowały natomiast dane z rynku nieruchomości – sprzedaż nowych domów wzrosła w październiku zaledwie o 0,7 proc. m/m, a dynamika podpisanych umów przedwstępnych kupna domów spadła o 1,1 proc. m/m. Trudno oceniać na ile te dane są efektem gorszych warunków pogodowych, jakie miały miejsce w listopadzie. Niemniej, tak czy inaczej inwestorzy mają pewne deja vu względem ostatniej zimy – tylko, że tym razem za chwilę możemy
zobaczyć tzw. przerysowanie obaw związanych z powtórką tego scenariusza. Dla inwestorów zakładających rozwinięcie się korekty na rynku dolara będzie to jednak przysłowiowa woda na młyn.
Krótkie spojrzenie na koszyk BOSSA USD w ujęciu tygodniowym i widzimy, że korekta zaczyna nabierać tempa. Patrząc bardziej długookresowo – kluczowe poziomy dla niej to rejon 73,20-40 pkt. (linia trendu wzrostowego i szczyt z końca września b.r.), oraz rejon 72,80 pkt.
[ Wykres tygodniowy Bossa USD
]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )
Słabość dolara doprowadziła do wybicia się EUR/USD ponad 1,25. I to mimo faktu, że wiceprezes ECB nie wykluczył dzisiaj możliwości wprowadzenia programu QE jeszcze w I kwartale 2015 r., a rynek z dużym niepokojem czeka na wstępne dane nt. listopadowej inflacji w strefie euro, które poznamy w piątek. Tymczasem już jutro napłyną wstępne dane nt. inflacji konsumenckiej w Hiszpanii (godz. 9:00), a o godz. 14:00 poznamy wspólny odczyt dla Niemiec. Wcześniej, bo już około godz. 10:00 pojawią się szacunki z poszczególnych landów.
Wykres EUR/USD naruszając poziom 1,25 znalazł się blisko linii spadkowej trendu rysowanej od szczytu z połowy października. Przebiega ona teraz w okolicach 1,2516. Jej złamanie będzie sygnałem, że EUR/USD przechodzi do formacji szerokiego prostokąta ograniczanego od dołu przez rejon 1,2360-1,2400, a od góry 1,2570-1,2600. Jeżeli dane o inflacji w strefie euro nie zaskoczą negatywnie, to rynek być może spróbuje złamać 1,26 jeszcze w końcu tygodnia. Zwłaszcza, że może się okazać, iż przedstawiciele ECB tylko deklarują, a nie działają (to w kontekście posiedzenia zaplanowanego na 4 grudnia).
[ Wykres dzienny EUR/USD
]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |