Trwa ładowanie...

Dobre dane z polskiej gospodarki umacniają złotego. Dolar już poniżej 3,80 zł

Złoty idzie za ciosem. Po pozytywnej ocenie Polski przez agencję Moody's i lepszych od prognoz danych o wzroście gospodarczym nasza waluta umocniła się wobec euro, funta i franka. Najmocniej jednak spadł kurs wymiany dolara, za którego zapłacimy już poniżej 3,80 zł.

Dobre dane z polskiej gospodarki umacniają złotego. Dolar już poniżej 3,80 złŹródło: East News
d1ofeae
d1ofeae

Wtorek przynosi wyraźne umocnienie złotego. W stosunku do dolara i funta zyskał już 3 gr. Od 1 do 2 gr przewagi uzyskał także względem euro i franka.

Trwa więc świetna passa polskiej waluty, która rozpoczęła się w piątek. Od tamtego czasu kursy wymiany spadły nawet o ponad 10 gr. Tak jest w przypadku dolara, za którego płaci się obecnie poniżej 3,80 zł. Ostatni raz notowania "zielonego" spadły poniżej tej granicy w sierpniu ubiegłego roku. Przez ostatnie dziewięć miesięcy dochodziły nawet do 4,25 zł.

Money.pl
Źródło: Money.pl, fot: Money.pl

- U źródeł tego procesu znalazły się zarówno czynniki lokalne, jak i globalne - ocenia Marcin Kiepas, ekspert walutowy. - Polską walutę wspiera piątkowa decyzja agencji Moody's o podniesieniu perspektywy ratingu Polski na poziomie A2 do "neutralnej" z "negatywnej" oraz oczekiwania na publikowane w tym tygodniu dobre dane z polskiej gospodarki, gdzie centralne miejsce zajmuje odczyt PKB.

d1ofeae

Wzrost gospodarczy w naszym kraju okazał się być w pierwszych trzech miesiącach tego roku mocniejszy od wcześniejszych prognoz ekonomistów. Wskazywali oni na 3,9 proc. w skali roku, a tempo sięgnęło 4 proc. To znaczące przyspieszenie względem końcówki ubiegłego roku, gdy dynamika wzrostu wynosiła zaledwie 2,5 proc.

Dolar traci we wtorek także ze względu na napiętą sytuację w USA. Rafał Sadoch z Domu Maklerskiego mBanku zwraca uwagę na doniesienia "Washington Post", wskazujące na nieumyślne ujawnienie przez Donalda Trumpa tajnych informacji, dotyczących operacji w Syrii przeciwko Państwu Islamskiemu, na spotkaniu z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

- To już kolejne w ostatnich dniach posunięcie stawiające amerykańskiego prezydenta w niekorzystnym świetle po tym, jak w kontrowersyjnych okolicznościach odwołał on szefa FBI badającego wpływy rosyjskich służb na przebieg ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Choć przedstawiciele Białego Domu zdementowali doniesienia o ujawnieniu informacji, to jednak możliwość zagrożenia bezpieczeństwa USA, przyczyniła się do szerokiej wyprzedaży dolara, który o poranku traci wobec wszystkich głównych walut - podkreśla Sadoch.

Nie tylko za dolara płacimy coraz mniej. Poniżej 4,90 zł jest funt brytyjski, który jeszcze w piątek był po 5,01 zł. Z sytuacji na rynku walutowym zadowoleni mogą być też frankowicze. Notowania franka spadły do najniższego poziomu od września 2015 r. Bieżący kurs wymiany to 3,83 zł.

d1ofeae

Stosunkowo najmniej zyskał złoty względem euro. Od piątku to tylko 3 gr, ale i tak kurs wymiany poniżej 4,20 zł na tej parze walutowej nie był widziany od blisko 20 miesięcy.

Money.pl
Źródło: Money.pl, fot: Money.pl
d1ofeae
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ofeae