Dolar wyraźne wsparty przez dane

Odczyt PKB za III kwartał to wprawdzie już historia, ale jednak ostateczna figura rzędu 5,0 proc. w ujęciu zanualizowanym musiała zrobić wrażenie (zwłaszcza, że oczekiwano odczytu rzędu 4,1-4,3 proc.

Dolar wyraźne wsparty przez dane
Źródło zdjęć: © DM BOŚ

Wprawdzie już odczyt zamówień na dobra trwałego użytku był już słabszy od prognoz – w listopadzie spadek o 0,7 proc. m/m i 0,4 proc. m/m bez uwzględnienia środków transportu – ale to już mniej interesowało inwestorów. Analogicznie gorsze były także dane PCE publikowane wspólnie z danymi nt. dochodów i wydatków Amerykanów – ten wskaźnik cen w ujęciu bazowym spadł w listopadzie do 0,0 proc. m/m z 0,2 proc. m/m w październiku – to zdaje się wskazywać na brak presji inflacyjnej. Niemniej na rynku widać widać wyraźną selekcję pozytywnych informacji, które mają być podparciem tezy dla dalszych wyraźnych zwyżek dolara w kontekście coraz bardziej prawdopodobnego scenariusza podwyżek stóp przez FED w 2015 r. Stąd też aprecjacja USD przyspieszyła po publikacji lepszych danych nt. nastrojów konsumenckich (wskaźnik sporządzany przez Uniwersytet w Michigan wzrósł w grudniu do 93,6 pkt.), a także regionalnego wskazania z Richmond (miara aktywności gospodarczej skoczyła w grudniu do 7 pkt.).

_ Źródło: Analizator stóp zwrotu BOSSAFX _

W kontekście EUR/USD warto też zwrócić uwagę na informacje z Grecji. Za nami druga nieudana próba wyboru prezydenta przez parlament. Niemniej tym razem do poparcia kandydatury Stavrosa Dimasa udało się zebrać 168 głosów. To daje szanse pozytywnego rozwiązania w poniedziałek, kiedy to do wymagane prawem poparcie kandydata spadnie z 200 do 180 głosów. Niemniej w pewnym sensie zrozumiała jest pewna nerwowość rynku, bo nikt nie chciałby widzieć Syrizy przy władzy już w lutym.

Na wykresie widać, że zmierzamy wyraźnie w stronę 1,2130, które to okolice bazują na linii trendu wzrostowego pociągniętej od dołka z 2005 r. Pytanie jednak, czy ostatecznie ważniejsze nie okaże się minimum z lipca 2012 r. na 1,2042 (to wtedy zapowiedzi szefa ECB rozpoczęły gigantyczną hossę na obligacjach krajów peryferyjnych) i psychologiczna bariera 1,20. Pozytywne wyniki głosowania w Grecji mogą dać w poniedziałek krótkie odreagowanie, ale raczej nie uda się powrócić wyraźnie ponad poziom 1,2216, który do dzisiaj był wsparciem.
[ Wykres tygodniowy EUR/USD

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
marek rogalskiwalutyrynek walutowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)