Dolar znów traci, ale w kraju widać pewną słabość złotego

Wzrost indeksu nastrojów gospodarczych Komisji Europejskiej do 104,1 pkt. w październiku, wobec oczekiwanych 103,2 pkt. stał się jednym z motorów dzisiejszej zwyżki wspólnej waluty. Niemniej amerykańska waluta zaczęła ponownie tracić na całym froncie, a o wtorkowych rewelacjach Wall Street Journal nikt już nie pamiętał.

Dolar znów traci, ale w kraju widać pewną słabość złotego
Źródło zdjęć: © DM BOŚ

28.10.2010 16:51

Tematem znów jest komunikat FOMC, jaki poznamy już w środę 3 listopada. Ankietowani przez agencję Reuters spodziewają się, że FED ogłosi program wykupu obligacji za 80-100 mld USD miesięcznie, a prognozy skali całej operacji wahają się od 250 mld USD do 2 bln USD. Jak widać rozrzut oczekiwań jest dość duży, co może sprzyjać znacznie większej zmienności na rynku w najbliższych dniach. Co ciekawe inwestorzy zignorowali dzisiaj słabe zachowanie się obligacji z peryferiów Eurolandu – Grecji, Irlandii i Portugalii (w ostatnim przypadku załamały się rozmowy o oszczędnościach budżetowych) – a także opublikowany raport Europejskiego Banku Centralnego z którego wynika, iż banki komercyjne zamierzają w najbliższym czasie zacieśnić warunki kredytowania biznesu. To wszystko jakoś nie pasuje z ostatnimi „jastrzębimi” opiniami wygłaszanymi przez niektórych członków ECB. Nie wykluczone, zatem, iż pierwsza dekada listopada przyniesie nam jakiś średnioterminowy szczyt w notowaniach EUR/USD. Zresztą po notowaniach EUR/GBP
dobrze widać, iż najlepszy czas dla wspólnej waluty zaczyna się kończyć.

W kraju złoty pozostał słaby, co można przypisać nie tylko wynikom prywatyzacji Enei – wygrana Kulczyka sprawia, iż nie będzie dużego przepływu euro przez rynek. Inwestorzy mogli przestraszyć się wypowiedzi wiceprezesa NBP, Witolda Kozińskiego, którego zdaniem obecny poziom złotego jest właściwy, a bank centralny ma możliwość interwencji. W kontekście wczorajszej wymowy komunikatu RPP, to potwierdzałoby tezę, iż w interesie banku centralnego nie jest obecnie umocnienie naszej waluty. Prawdziwym powodem dzisiejszej słabości złotego mogą być jednak niepokojące informacje napływające z peryferyjnych rynków długu strefy euro i na tym warto będzie skupić uwagę w najbliższych dniach. Widać też, iż nie ma też co liczyć na to, że ewentualna decyzja FED wesprze znacząco złotego. To ciekawie ustawia perspektywy na listopad…

EUR/USD: Złamanie poziomu 1,3850 szybko doprowadziło do testu 1,3880-1,3900. Nieznaczne naruszenie obszaru 1,39 nie jest jednak sugestią kontynuacji tej dynamicznej zwyżki w kolejnych godzinach. Niepokoi nieco słabe zachowanie się nowojorskiej giełdy, a Amerykanie generalnie bardziej mogą być wyczuleni na negatywne informacje z peryferiów Europy. Ewentualna korekta nie powinna jednak sprowadzić notowań poniżej 1,3820-30. Jutro kluczowe będą dane o PKB za III kwartał w USA, które generalnie powinny mieć negatywny wpływ na dolara i rynek powinien oscylować powyżej 1,39.
Sporządził: Marek Rogalski – analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

_ Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl/analizy. _

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)