Dolar zyskuje względem euro - komentarz walutowy

`Kolejny już raz widzimy tę samą sytuację. Słabsze lub neutralne dane z europejskich gospodarek i lepsze z USA powodują ruch kapitału za ocean. W tym wypadku były to dane z rynku pracy w USA o zmianach zatrudnienia oraz spowolnienie wzrostu gospodarczego w Niemczech.

Dolar zyskuje względem euro - komentarz walutowy
Źródło zdjęć: © AFP

08.12.2014 | aktual.: 08.12.2014 10:58

Kolejny już raz widzimy tę samą sytuację. Słabsze lub neutralne dane z europejskich gospodarek i lepsze z USA powodują ruch kapitału za ocean. W tym wypadku były to dane z rynku pracy w USA o zmianach zatrudnienia oraz spowolnienie wzrostu gospodarczego w Niemczech.

Piątkowe dane makroekonomiczne spowodowały kolejne umocnienia dolara względem euro. PKB w Unii Europejskiej zgodnie z oczekiwaniami rośnie o zaledwie 0,8% w skali roku. Ważne okazały się natomiast dane z USA. Poznaliśmy zmiany zatrudnienia z sektorze prywatnym i pozarolniczym. W obydwu przypadkach były one o 40% wyższe niż zakładano. Dane te świadczą bardzo dobrze o kondycji rynku pracy. Nie dziwi zatem, że rynki zareagowały kupnem dolara a sprzedażą euro. O 16:00 poznaliśmy odrobinę gorsze wiadomości o zamówieniach na dobra, ale nie spowodowały one znaczącej korekty wspomnianego ruchu.

Dzisiaj rano poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej w Niemczech. Analitycy spodziewali się spowolnienia do 0,5% miesiąc do miesiąca, wynik wyniósł zaledwie 0,2%. W rezultacie od rana obserwujemy kolejne spadki na EUR/USD. Te same dane publikowali dzisiaj Czesi i tutaj również wynik był wyraźnie niższy od oczekiwań.

W Szwajcarii mamy deflację. Na razie symboliczną wynoszącą 0,1%, ale jest to dobra wiadomość dla kredytobiorców walutowych, gdyż może to się przełożyć w dłuższym horyzoncie czasowym na osłabianie franka.

Grecja uchwaliła nowy budżet. Zakłada w nim nowy wzrost gospodarczy oraz co ważne 3,3 mld euro nadwyżki przed uwzględnieniem odsetek od obligacji. Nawet po uwzględnieniu tej nadwyżki budżet domknie się delikatnym plusem. Tak gwałtowne posunięcia były wymuszone przez Trojkę (Międzynarodowy Fundusz Walutowy, EBC i Unię Europejską), która to wkrótce ma udzielić drugiej transzy pomocy, o ile spełnione zostaną odpowiednie warunki. Wielu obserwatorów uważa, że dane w budżecie są nadmiernie optymistyczne.

O ile Grecy w końcu zmusili się do oszczędności, o tyle w Belgii temat oszczędzania budzi jednoznacznie negatywne emocje. Dzisiejszy strajk jest tylko zapowiedzią tego, co wydarzy się za tydzień. Odwołano 40% lotów, większość połączeń kolejowych oraz zamknięta jest część sklepów, banków i urzędów.

Dziś wszystkie ważne dane były publikowane z samego rana. Do końca dnia nie ma już istotnych publikacji danych makroekonomicznych.

EUR/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 08.09.2014 do 08.12.2014

Kurs EUR/PLN po przebiciu ostatnich maksimów utworzył nagły trend spadkowy. Mamy obecnie silny ruch w dół, przebito okolice 4,1700, od których to kurs wielokrotnie w ostatnich 2 miesiącach się odbijał i obecnie najbliższym wsparciem jest ostatnie minimum na 4,1450.

CHF/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 08.09.2014 do 08.12.2014

Kurs CHF/PLN podobnie jak EUR/PLN po próbach przebicia maksimów utworzył kilkugroszową korektę. Oporem dla ruchów w górę jest 3,5250, czyli ostatnie maksimum lokalne. W przypadku kontynuacji ruchu w dół bardzo silne wsparcie znajduje się w okolicach 3,4400, czyli na 3 miesięcznym minimum kursowym.

USD/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 08.09.2014 do 08.12.2014

Kurs USD/PLN od początku listopada tworzy trend boczny. Dolne ograniczenie tego ruchu to okolice 3,3350. W przypadku ruchu w górę pierwszym oporem były okolice 3,3700, gdzie przebiegało dolne ograniczenie poprzedniego trendu wzrostowego, a następnie ostatnie maksima na poziomie 3,4150.
GBP/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 08.09.2014 do 08.12.2014

Kurs GBP/PLN od lipca porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Podobnie jak kurs USD/PLN doszło do silnego skoku w górę, a ruch osiągnął poziom 5,4100, po czym zawrócił. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2400, gdzie znajduje się ostatnie minimum lokalne.

Maciej Przygórzewski
główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)