Trwa ładowanie...

Dołek spowolnienia już za nami

Pozytywnym zaskoczenie dynamiką sprzedaży detalicznej lekko umocniło amerykańską walutę. W trakcie sesji azjatyckiej dolar jednak stracił na wartości, a kurs EUR/USD osiągnął maksimum na 1,3025 (obecnie powraca w okolice 1,30). Złoty od rana traci na wartości. Przed rozpoczęciem sesji europejskiej kurs EUR/PLN wzrasta powyżej 4,16, a USD/PLN powyżej 3,20.

Dołek spowolnienia już za namiŹródło: TMS
d3ttsj7
d3ttsj7

Dziś najważniejsze dane poznamy przed południem: wstępny odczyt PKB Polski za I kw. (10:00) oraz indeks ZEW za maj i produkcję przemysłową za marzec w strefie euro (11:00). Dynamika sprzedaży detalicznej w kwietniu wbrew konsensusowi nie przybrała wartości ujemnej po raz drugi z rzędu i wzrosła 0,1 proc. m/m (konsensusem -0,1). Niska dynamika to przede wszystkim pochodna spadku cen paliw – wartość wynika zatem nie z niższego wolumenu, a z niższych cen. W rezultacie odczyt ten należy postrzegać jednoznacznie pozytywnie, co potwierdza znacznie wyższa dodatnia dynamika wskaźnika na poziomie bazowym (0,6 proc. m/m). Dziś z kolei uwaga skupi się na danych ze strefy euro. Uważamy, że obecnie dane z dwóch stron Oceanu należy rozpatrywać w kontekście wcześniejszego zakończenia QE3 w USA oraz możliwości wprowadzenia ujemnej stopy depozytowej w strefie euro. Sądzimy, że wraz z rosnącym prawdopodobieństwem tych dwóch scenariuszy dolar amerykański zyskiwał będzie względem euro.

Polska: Dynamika PKB najniżej od czterech lat

Dziś po raz pierwszy w historii GUS opublikuje wstępne, szacunkowe dane o PKB w I kw. bieżącego roku. Konsensus rynkowy zakłada stabilizacje na poziomie z czwartego kwartału ubiegłego roku, czyli 0,7 proc. w ujęciu rok do roku. Nasza prognoza jest jednak bardziej pesymistyczna (0,5 proc. r/r), za czym przemawia słabość konsumpcji prywatnej oraz dalszy spadek inwestycji. Rozbicie na podkategorie poznamy jednak prawdopodobnie dopiero 31 maja. Jeżeli dynamika ukształtuje się na poziomie zgodnym z naszą prognozą będzie to najniższe tempo wzrostu od czterech lat. Zakładamy jednak, że pierwszy kwartał bieżącego roku to dołek spowolnienia i w dalszej części roku czeka nas przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Uważamy, że odczyt może krótkotrwale podwyższyć zmienność na parze EUR/PLN. Dane zgodne z nasza prognozą powinny osłabić złotego.

Strefa euro: Przedsmak przed ważniejszymi danymi

Zwiastunem wzrostu wartości indeksu oczekiwań ZEW może być ostatnie lekkie odbicie indeksu nastrojów Sentix. 12- miesięczna korelacja zmian wartości tych indeksów sięga poziomu 0,86. Konsensus w ankiecie Bloomberga zakłada wzrost z 36,3 do 40 pkt. Z kolei odnośnie produkcji przemysłowej za marzec konsensus kształtuje się na -2 proc. r/r. Dzisiejsze dane udzielą pewnej wskazówki przed ważniejszymi odczytami: ZEW przed PMI oraz Ifo, które poznamy w przyszłym tygodniu, a produkcja przemysłowa przed jutrzejszym PKB za I kw. w strefie euro. Dobre dane powinny wywołać krótkotrwałe umocnienie wspólnej waluty. Uważamy jednak, że przed jutrzejsza publikacją PKB reakcja na dzisiejsze dane będzie ograniczona.
Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d3ttsj7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ttsj7