Trwa ładowanie...
d30k3vz

Dolnośląskie/ Budżet województwa na 2016 r. - przyjęty

1 mld 266 mln zł wydatków przy dochodach o ponad 100 mln niższych zakłada budżet województwa dolnośląskiego, którzy w środę przyjęli radni sejmiku. Nowy budżet jest prorozwojowy, a deficyt niższy niż w ub.r. - uznał marszałek województwa Cezary Przybylski.
Share
d30k3vz

Za przyjęciem budżetu głosowało 22 radnych, przeciwko było 9, zaś od głosu wstrzymało się trzech. Przeciw uchwale budżetowej głosowali m.in. opozycyjni radni PiS.

Dochody w 2016 r. mają wynieść 1,155 mld zł, w roku 2015 było to 1,2 mld zł. Województwo planuje w 2016 r. wydać 1,266 mld zł, zaś w mijającym roku wydano 1,4 mld zł. Z kolei deficyt będzie niższy od ubiegłorocznego o 77 mln zł i wyniesie 111 mln zł.

Jak powiedział dziennikarzom marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, nowy budżet jest inwestycyjny i prorozwojowy. "Ponad 40 proc. to wydatki inwestycyjne, a najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na inwestycje transportowe" - mówił Przybylski.

d30k3vz

Najwięcej środków w nowym budżecie - ponad 530 mln zł - zapisano na transport. Planowane inwestycje transportowe to m.in. budowa dróg dojazdowych do dwóch nowych mostów na Odrze w Brzegu Dolnym i Ciechanowie, ma też nastąpić budowa obwodnicy Złotoryi.

Na rolnictwo i ochronę środowiska zarząd województwa chce przeznaczyć ponad 255 mln zł. Ważną częścią inwestycji w ochronę środowiska są zadania związane z modernizacją Wrocławskiego Węzła Wodnego, który obejmuje zarówno Odrę, jak i jej dopływy. Ta inwestycja poprawi bezpieczeństwo przeciwpowodziowe nie tylko mieszkańców Wrocławia, ale też okolicznych gmin.

Na wydatki związane z kulturą przewidziano ponad 88 mln zł, zaś z edukacją i nauką - ponad 76 mln zł.

Na ochronę zdrowia przeznaczono w przyszłorocznym budżecie niemal 50 mln zł. Za te pieniądze ma zostać m.in. przygotowana budowa nowego szpitala onkologicznego oraz inwestycja w Dolnośląski Ośrodek Medycyny Innowacyjnej, który powstaje na bazie szpitala wojewódzkiego.

d30k3vz

Radny PiS Andrzej Jaroch skrytykował m.in. wydatki zapisane w budżecie na administrację publiczną. "To wysokie kwoty, zbliżone do tych zapisanych na naukę i edukację" - mówił Jaroch.

Z kolei Patryk Wild z będących w opozycji Bezpartyjnych Samorządowców zwrócił uwagę, że większość pieniędzy przeznaczonych na inwestycje drogowe "kierowana jest na budowę dróg w okolicach Wrocławia". "To decyzje polityczne, w których pomija się inne regiony Dolnego Śląska" - ocenił Wild.

d30k3vz

Podziel się opinią

Share
d30k3vz
d30k3vz