Dolnośląskie/ Smog nie tylko w dużych miastach, ale nad całym regionem

Badania zanieczyszczenia powietrza przeprowadzane na początku listopada na Dolnym Śląsku potwierdziły przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10. Zjawisko smogu dotyczy nie tylko dużych miast, ale całego regionu - oceniają specjaliści.

06.11.2015 13:55

Jak powiedziała w piątek PAP naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu Barbara Szygulska, od początku listopada sytuacja pod kątem zanieczyszczenia powietrza w całym regionie dolnośląskim jest niekorzystna.

Dodała, że największe przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10, będącego głównym składnikiem smogu, zanotowano w minioną środę w Legnicy. Poziom stężenia średniodobowego wynosił tam 237 mikrogramów na metr sześcienny, podczas gdy norma wynosi 200.

Szygulska poinformowała, że w tym okresie we Wrocławiu notowano stężenia PM10 na poziomie od 158 do 182 mikrogramów.

"To efekt rozpoczęcia sezonu grzewczego i niekorzystnej pogody. Niska temperatura rano doprowadza do zjawiska inwersji i zatrzymania szkodliwych substancji w powietrzu, powstających na skutek spalania słabej jakości paliwa. Pogoda jest bezwietrzna, co potęguje to zjawisko" - powiedziała naczelnik.

Jak dodała, prognozy pogody na najbliższe dni są korzystne, ponieważ będzie wiał wiatr, co zmniejszy stężenie zanieczyszczeń.

Rzecznik wrocławskiego magistratu Arkadiusz Filipowski poinformował PAP, że na walkę z niską emisją w ramach programu KAWKA przeznaczono w ostatnich dwóch latach we Wrocławiu ponad 54 mln zł.

Dodał, że w 2014 r. podpisano umowy na wymianę węglowych pieców z 310 osobami, a do października 2015 r. wpłynęły 853 wnioski i zawarto 760 umów.

Rzecznik podkreślił, że prowadzone są też akcje edukacyjne i informacyjne związane ze szkodliwością niskiej emisji, spalania śmieci oraz innych działań proekologicznych.

"W ramach ekopatroli strażnicy miejscy sprawdzają również, co mieszkańcy spalają w swoich piecach i w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości mogą nakładać mandaty. Samorząd jednak przede wszystkim wspiera różnorodne rozwiązania proekologiczne" - powiedział Filipowski.

Program KAWKA finansuje Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program zakłada likwidację tzw. niskiej emisji - czyli zanieczyszczeń emitowanych przez lokalne kotłownie i domowe piece - oraz rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)