Dolnośląskie/ Spytków wygrał konkurs Piękna Wieś Dolnośląska 2014
Przygraniczny Spytków w gminie Zgorzelec (Dolnośląskie) zwyciężył w tegorocznej, szóstej edycji konkursu Piękna Wieś Dolnośląska 2014. Działające w tej wsi stowarzyszenie zrealizowało w ostatnich trzech latach 25 projektów wartych ponad 250 tys. zł.
31.07.2014 13:55
Jak powiedziała w czwartek PAP sołtys Spytkowa i prezes Stowarzyszenia "Spytków bez granic" Grażyna Legeżyńska, w realizowanych projektach - finansowanych również z funduszy europejskich - uczestniczy większość mieszkańców.
Dodała, że działalność ich stowarzyszenia ma bardzo różnorodny charakter. To m.in. bezpłatna nauka języków niemieckiego i czeskiego dla dzieci i dorosłych w ramach projektu "Uczymy się języków naszych sąsiadów", kursy prowadzenia gospodarstw agroturystycznych, organizowanie zajęć w ramach sportowych sobót czy dorocznego pleneru rzeźbiarskiego.
"Szczególnie jesteśmy zadowoleni z efektów prowadzenia półkolonii, w których uczestniczą również dzieci z kilku sąsiednich miejscowości. W ramach wolontariatu przygotowujemy im posiłki przez dwa miesiące" - powiedziała Legeżyńska.
Sołtys podkreśliła, że Spytków został pierwszą wsią tematyczną na Pogórzu Izerskim i zyskał miano "Wioska czarów i magii", co wykorzystywane jest w promocji. Miejscowość słynie również z hodowli gęsi, dzięki czemu wypromowała jeden z dolnośląskich produktów regionalnych: spytkowską gęś nadziewaną naleśnikami.
Wójt gminy Zgorzelec Kazimierz Janik podkreślił, że bliskość dwóch granic czeskiej i niemieckiej umożliwiła wybudowanie atrakcyjnej, transgranicznej ścieżki rowerowej, która przyciąga turystów.
"Dzięki tej ścieżce można ze Spytkowa dojechać rowerem aż do Portugalii przez całą Europę. Kolejne nasze plany to budowa wyciągów i infrastruktury narciarskiej. Najważniejsze jednak, że w porównaniu z sąsiadami nasze wsie nie mają się już czego wstydzić. A wcześniej widać było różnicę na naszą niekorzyść" - mówił Janik.
Nagrodę za najlepsze przedsięwzięcie w ramach odnowy dolnośląskiej wsi przyznano miejscowości Ścinawka Średnia w gminie Radków za projekt "Czy jest wśród nas Robin Hood? Szukamy talentów łuczniczych na ziemi radkowskiej".
Jak powiedział prezes klubu łuczniczego Marek Niewiadomy, dzięki tej inicjatywie od kilku lat regularnie trenuje kilkudziesięciu młodych zawodników, którzy mają już na swym koncie tytuły i medale zdobyte w zawodach regionalnych i ogólnopolskich.
"Prowadzimy regularne zajęcia wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, dzięki czemu przybywa nam zawodników w klubie" - dodał prezes.
Burmistrz Radkowa Jan Bednarczyk powiedział, że klub łuczniczy był przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, ponieważ zainteresował młodzież bardziej niż inne dyscypliny sportowe. "Dzięki takim inicjatywom i inwestycjom w infrastrukturę mamy szansę zatrzymać młodzież na wsi i tam zapewnić im możliwość rozwoju. Zależy nam, by młodzi nie uciekali do większych miejscowości" - mówił.
W kategorii "Najpiękniejsza zagroda" zwyciężyło gospodarstwo agroturystyczne Marianówek Sylwii i Krzysztofa ostrowskich ze wsi Dobrocin w gminie Dzierżoniów, natomiast w kategorii "Najlepszy start w programie odnowa wsi" pierwsze miejsce przyznano wsi Kruków w gminie Żarów.
Konkurs Piękna Wieś Dolnośląska jest od sześciu lat organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Jego celem jest promowanie aktywności mieszkańców, nagradzanie najlepszych inicjatyw, które służą lokalnym społecznościom. W tej edycji w konkursie uczestniczyło 47 wsi z 33 gmin. W 2014 r. samorząd województwa na odnowę wsi przeznaczył ponad 2 mln zł.