Dolnośląskie/ Szerokopasmowa sieć internetowa ruszy najpóźniej w marcu

Dolnośląska szerokopasmowa sieć internetowa jest gotowa w 98 procentach - informują władze województwa. Uruchomienie sieci ma nastąpić najpóźniej w marcu 2015 r.; w zasięgu szybkiego internetu ma znaleźć się 340 tys. gospodarstw domowych.

Jak poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Michalak, wybudowano już 1550 km z zaplanowanych 1605 km sieci światłowodowej.

Dodał, że trwa przetarg na wyłonienie operatora, który będzie zarządzał siecią.

"Operatora wyłonimy najpóźniej na początku przyszłego roku i od marca sieć zostanie uruchomiona" - powiedział Michalak.

Jak podkreślił, dzięki tej inwestycji nie będzie już w regionie obszarów i osób "wykluczonych cyfrowo".

"Szczególnie na południu Dolnego Śląska w terenach podgórskich był z tym problem. Obecnie dostęp do szybkiego internetu to ważny element życia, niezbędny do pracy. Dlatego jestem dumny, że Dolny Śląsk jako pierwszy region w kraju rozwiązał problem wykluczenia cyfrowego" - mówił wicemarszałek.

Budowa sieci rozpoczęła się w maju 2013 r. Buduje ją konsorcjum firm: Wasko SA, Fonbud Sp. z o.o. i Telnet S.K.A.

Dolnośląska Sieć Szerokopasmowa to inwestycja za ponad 215 mln zł. Jest finansowana z funduszy europejskich i samorządowych. Zapewni dostęp do szybkiego internetu 340 tys. gospodarstw domowych. Projekt przewiduje w sumie prawie 600 punktów dostępu do sieci szerokopasmowej. W zasięgu tej sieci ma się znaleźć ponad tysiąc wsi i małych miejscowości.

Światłowody będą gwarantować prędkość przesyłu danych do 100 gigabitów na sekundę. Odbiorca indywidualny będzie miał dostęp do szybkości 100 megabitów.

Sieć ma być dostępna dla wszystkich operatorów prywatnych, którzy będą mogli zaoferować usługi internetowe w miejscach, gdzie dotychczas były z tym problemy.

Projekt Dolnośląska Sieć Szerokopasmowa to element budowy społeczeństwa informacyjnego. Jest w 85 proc. finansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2007-2013. To kwota ponad 150 mln zł. Reszta pieniędzy pochodzi z budżetów 20 gmin i samorządu województwa. To najbardziej zaawansowany projekt tego typu w skali kraju; dolnośląski samorząd jako pierwszy w Polsce rozpoczął prace budowlane w terenie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)