Trwa ładowanie...
d1vq8tz
d1vq8tz

Dom Development przygotowuje się do odbicia na rynku mieszkaniowym (opis)

25.8.Warszawa (PAP) - Dom Development podejmie na początku września decyzję o ewentualnym rozpoczęciu czterech nowych projektów liczących 800 mieszkań. W II połowie 2009 roku chce...
Share
d1vq8tz

25.8.Warszawa (PAP) - Dom Development podejmie na początku września decyzję o ewentualnym rozpoczęciu czterech nowych projektów liczących 800 mieszkań. W II połowie 2009 roku chce zwiększyć ilość sprzedanych mieszkań oraz uzyskać dodatni cash flow operacyjny - poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji prasowej.

"Jesteśmy przekonani, że przed nami rysuje się koniec kryzysu. Skłaniamy się do twierdzenia, że na eksplozję popytu nie ma co liczyć, natomiast fundamentalny popyt na mieszkania będzie się odbudowywał" - powiedział Jarosław Szanajca, prezes spółki.

Wszystkie cztery inwestycje, które mogą zostać uruchomione w tym roku zlokalizowane są w Warszawie. Trzy znajdują się na Białołęce, jeden z nich to projekt z tanimi mieszkaniami. Czwarty projekt znajduje się na Gocławiu.

d1vq8tz

"Już na początku września podejmiemy decyzję o ewentualnym rozpoczęciu nowych inwestycji. Budowa może się rozpocząć jeszcze w tym roku" - powiedział Szanajca.

"Z budową 800 mieszkań możemy wystartować bardzo szybko. Wydaje się, że w momencie odbicia na rynku będziemy mogli zaspokoić popyt i zwiększyć nasz udział w rynku" - dodał.

Prezes nie wykluczył, że przed końcem roku zostanie rozpoczęty więcej niż jeden projekt.

Dom Development w I połowie 2009 roku sprzedał netto 262 mieszkania, w samym II kwartale sprzedaż wyniosła 156 mieszkań. W drugi półroczu spółka chce poprawić wynik sprzedaży.

d1vq8tz

"Sprzedaż w lipcu i sierpniu jest lepsza niż w poprzednich miesiącach, nie obserwujemy wakacyjnego obniżenia sprzedaży" - powiedział PAP po konferencji Szanajca.

W II kwartale sprzedaż brutto wyniosła 215 mieszkań. Uwzględniając rezygnacje Dom Development sprzedał 156 mieszkań.

"W II kwartale jeden inwestor wycofał się z kupna 43 lokali, dlatego rezygnacje sięgnęły 59 lokali. Nie spodziewamy się kolejnych rezygnacji inwestorów portfelowych" - zaznaczył Szanajca.

Na koniec czerwca w realizacji znajdowały się 1.104 mieszkania.

d1vq8tz

"Jeśli nie rozpoczniemy nowych projektów, budowa wszystkich mieszkań zostanie zakończona w tym roku" - powiedział Janusz Zalewski, wiceprezes spółki.

Spółka szacuje, że w 2009 roku przekaże klientom 1.500 mieszkań. W pierwszej połowie roku przekazanych zostało 868 mieszkań. W drugiej połowie roku do przekazania zostało około 630 mieszkań.

"Będą to w większej części niż do tej pory mieszkania najtańsze, a to będzie miało wpływ na wyniki w III i IV kwartale" - powiedział Zalewski.

Kierownictwo spółki przewiduje, że w najbliższym czasie działalność na rynku deweloperskim będzie wymagała znacznie większego udziału środków własnych. Dom Development w IV kwartale 2009 i w 2010 roku spodziewa się uzyskać dodatni cash flow operacyjny.

d1vq8tz

"Ilość gotówki wpływająca do spółki będzie większa niż z niej wypływająca. Do tej pory mieliśmy ujemny cash flow operacyjny" - poinformował wiceprezes.

W I półroczu spółka wydała na zakup ziemi zaledwie 2,2 mln zł. W kolejnych okresach Dom Development będzie kontynuował taką strategię.

"Cały czas przyglądamy się rynkowi działek pod inwestycje, ale na razie nie planujemy zakupów" - powiedział prezes po konferencji.

"Uważam, że ceny gruntów mogą jeszcze spaść" - dodał.

d1vq8tz

Dom Development miał w I połowie 2009 roku 64,2 mln zł zysku netto wobec 133,8 mln zł rok wcześniej. Według wyliczeń PAP zysk netto w samym II kwartale wyniósł 22,6 mln zł i był niższy od konsensusu rynkowego na poziomie 30,7 mln zł.

Zysk operacyjny w I półroczu wyniósł 84,2 mln zł wobec 160,4 mln zł rok wcześniej. Przychody wyniosły 382,6 mln zł w porównaniu z 500,2 mln zł w I półroczu 2008 roku.

Według wyliczeń PAP zysk operacyjny w II kwartale wyniósł 30,7 mln zł. Analitycy spodziewali się, że EBIT wyniesie 38,6 mln zł.

Przychody Dom Development wyniosły w II kwartale 191,4 mln zł. Konsensus zakładał przychody na poziomie 166 mln zł. (PAP)

jru/ ana/

d1vq8tz

Podziel się opinią

Share
d1vq8tz
d1vq8tz