Trwa ładowanie...

Donald Tusk o 500+. "Na to na pewno nikt się nie zamachnie"

Donald Tusk jest zdania, że wokół 500 plus "powstał powszechny i zrozumiały przez wszystkich konsensus". - Obywatel oczekuje od państwa nie tylko gotówki, ale również usług poziomie – skomentował transfery socjalne PiS szef PO. Były premier jednocześnie skrytykował rząd m.in. za "wyrzucanie pieniędzy w błoto". Jako przykład podał wzrost budżetu na KPRM.

Donald Tusk skomentował programy socjalne Donald Tusk skomentował programy socjalne Źródło: EASTNEWS, fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
d2dfed1
d2dfed1

Donald Tusk w trakcie spotkania w ramach Klubu Swobody Obywatelskiej skomentował program 500 plus. Zdaniem szef Platformy Obywatelskiej wokół tego świadczenia panuje powszechny i zrozumiały konsensus.

Podczas spotkania padło pytanie na temat tego, jak Tusk wyobraża sobie "nowe otwarcie w polityce socjalnej państwa" oraz o to, "czy jest alternatywa dla prostych transferów finansowych".

Powszechny konsensus wokół 500 plus

Tusk powiedział, że rząd Zjednoczonej Prawicy prowadzi je w sposób "nieodpowiedzialny i przy okazji karmi się swoich". Mimo tej krytyki były premier uważa, że 500 plus "konsensus jest powszechny i zrozumiały".

Inwestycja w złoto? Ekspert: "Mamy XXI wiek. Po co mielibyśmy to robić?"

- To, co jest raz dane przez władzę, to wiadomo, że nikt tego nie będzie zabierał. Natomiast to wymaga o wiele większej dyscypliny finansowej. Jeżeli chce się dawać ludziom, to trzeba zachować najwyższe kompetencje i wysoką dyscyplinę finansową, jeżeli chodzi o inne wydatki — przede wszystkim wydatki na władzę. Jeżeli państwo chce być hojne wobec obywateli, to musi być niezwykle oszczędne w innych rewirach, inaczej mamy inflację i drożyznę – powiedział w trakcie spotkania Tusk.

Tusk o wyrzuceniu pieniędzy w błoto na przykładzie KPRM

Zdaniem Tuska jednym z przykładów "wyrzucania pieniędzy w błoto" podał wzrost wydatków o 600 proc. na Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

d2dfed1

Donald Tusk dodał też, że "trzeba być kompetentnym, mądrym i odpowiedzialnym, jeśli nie chce się, aby transfery społeczne zamieniły się błyskawicznie w drożynę, która w perspektywie kilku lat skonsumuje i pochłonie to, co państwo dało obywatelom".

Tusk powiedział też, co będzie najważniejszym zadaniem partii, która przejmie władzę po PiS, będzie "naprawa państwa".

- Obywatel oczekuje od państwa nie tylko gotówki, ale również usług na przynajmniej — jeśli nie na najwyższym — to na jakimś elementarnym poziomie. Polska rodzina na 500 plus nie zagwarantuje zdrowia dzieciom i całej rodzinie, i nie zagwarantuje edukacji za te pieniądze. Oprócz bezpośredniego transferu polskie rodziny oczekują dziś zdecydowanie lepszej, jeśli chodzi o standardy i nowoczesność oferty zdrowotnej i edukacyjnej – wyjaśnił szef Platformy Obywatelskiej.

Tusk o klimacie i środowisku

Tusk dodał, że dla zdrowia Polaków bardzo ważny jest "klimat i ochrona środowiska". Były premier dodał, że "to są gigantyczne inwestycje, które wymagają środków".

d2dfed1

- Jeśli pytacie, czego będą moim zdaniem Polacy oczekiwali po nowej władzy, to zachowania tego, co już otrzymali, jako transfery socjalne — i na to na pewno nikt się nie zamachnie — ale przede wszystkim takiej zmiany strumienia pieniędzy, które z finansowania państwa jako władzy zamieni się w finansowanie państwa jako zestawu usług — pewnych wysokich standardów, które złoża się na ofertę państwa, która nie polega tylko na prostym transferze finansowym — wyjaśnił Tusk.

Donald Tusk poinformował, że pod koniec stycznia odbędzie się pierwszy Kongres Programowy PO poświęcony potrzebie "budowania odpornej Polski".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2dfed1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dfed1