Trwa ładowanie...
dxviypg
rosja

Doradca Putina proponuje Cyprowi wejście do organizacji kierowanej przez Rosję

Doradca prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. gospodarczych Siergiej Głaziew zaproponował w środę Cyprowi przystąpienie do Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (ros. EwrAzES).
Share
Doradca Putina proponuje Cyprowi wejście do organizacji kierowanej przez Rosję
Źródło: AFP
dxviypg

EwrAzES to poradziecka regionalna struktura gospodarcza, którą Rosja tworzy z Białorusią, Kazachstanem, Kirgistanem i Tadżykistanem.

Jeśli Cypr chce otrzymać rosyjski kredyt, to powinien wejść do Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej, jak uczyniły to Białoruś, Kirgistan i Tadżykistan - oświadczył Głaziew, którego cytuje radio Echo Moskwy.

W ten sposób doradca Władimira Putina odniósł się do rozmów, jakie w środę prowadził w Moskwie minister finansów Cypru Michalis Sarris. Zabiegał on o pomoc finansową Rosji dla jego kraju. Konferował z ministrem finansów Antonem Siłuanowem i pierwszym wicepremierem Igorem Szuwałowem. Na razie rozmowy nie przyniosły rezultatów. Mają być kontynuowane w czwartek.

dxviypg

Cypr prosi o odroczenie na pięć lat spłaty kredytu na sumę 2,5 mld euro przyznanego mu przez Rosję w 2011 roku i obniżenie oprocentowania (4,5 proc.). Strona cypryjska zabiega też o nową pożyczkę w wysokości pięciu miliardów euro. W zamian oferuje Rosji udziały w swoich bankach i projektach energetycznych.

Sarris zapowiedział, że pozostanie w Moskwie do czasu, aż osiągnięte zostanie jakieś porozumienie.

Cypryjski parlament odrzucił we wtorek wieczorem projekt ustawy o wprowadzeniu jednorazowego podatku od wkładów bankowych, który był jednym z warunków otrzymania przez Cypr międzynarodowej pomocy finansowej w kwocie 10 mld euro dla uratowania kraju przed niewypłacalnością.

Pakiet ten uzgodnili w sobotę nad ranem w Brukseli przedstawiciele Komisji Europejskiej, eurogrupy i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Założeniem było uzyskanie z tego podatku 5,8 mld euro przez cypryjskiego fiskusa na dokapitalizowanie banków.

Z Moskwy Jerzy Malczyk

dxviypg

Podziel się opinią

Share
dxviypg
dxviypg