Trwa ładowanie...

Dowód w komórce już w wakacje. Najpierw w Łodzi i Ełku

W maju elektroniczny dowód osobisty będzie testowany w Łodzi i Ełku, w lipcu ma ruszyć w całym kraju. Tak zapowiada minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Dowód w komórce już w wakacje. Najpierw w Łodzi i EłkuŹródło: Eastnews, fot: Stefan Maszewski/REPORTER
d1lple4

W maju elektroniczny dowód osobisty będzie testowany w Łodzi i Ełku, w lipcu ma ruszyć w całym kraju. Tak zapowiada minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Oznacza to, że już za kilka miesięcy będzie można wylegitymować się telefonem.

Streżyńska i jej współpracownicy referowali w środę posłom postęp prac nad elektronicznym dowodem. Poszczególne usługi elektronicznego dowodu osobistego będą uruchamiane kolejno. Wśród nich jest także funkcja elektronicznej legitymacji studenckiej czy potwierdzenia wykształcenia.

Jak powiedziała Anna Streżyńska, obecnie spośród dokumentów poświadczających status wykształcenia nawet 10 proc. może być dokumentami fałszywymi. Minister przekonywała, że kanał elektroniczny weryfikacji jest bezpieczniejszy i pewniejszy.

d1lple4

Z badań wynika, że koło 30-40 procent ludzi zna swój numer PESEL. Dlatego wylegitymować się będzie można także znając swój numer telefonu - powiedział Arkadiusz Szczebiot pełnomocnik ministra cyfryzacji do spraw projektów informatycznych. Wyjaśnił, że przy weryfikacji tożsamości przez urzędnika, właściciel dowodu elektronicznego podawałby swój numer PESEL lub numer telefonu komórkowego. Po wprowadzeniu tego numeru przez urzędnika system wysyłałby sms z hasłem na numer telefonu obywatela. Urzędnik, wpisując prawidłowe hasło, otrzymałby dostęp do danych obywatela.

System nie przewiduje przechowywania danych osobowych w samym telefonie. Nie będzie też obowiązku korzystania z elektronicznego dowodu, a każdy obywatel, aby rozpocząć użytkowanie e-dowodu będzie go musiał najpierw aktywować.

Jak pisaliśmy w WP money, dowód w komórce to pierwszy etap cyfrowej rewolucji. W kolejnych etapach będziemy mogli mieć tam także prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta, później ubezpieczenie OC. Następnie, zapewne już w 2018 roku, będą wdrażane dokumenty służące przedsiębiorcom.

d1lple4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lple4