Draghi podniósł ciśnienie inwestorom

Wczorajszy dzień należał bezapelacyjnie do Europejskiego Banku Centralnego, który zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi pozostawiał główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,5%. Emocje pojawiły się dopiero podczas konferencji prasowej po posiedzeniu EBC.

Draghi podniósł ciśnienie inwestorom
Źródło zdjęć: © internetowykantor.pl

07.06.2013 10:00

Prezes EBC, podczas konferencji powtórzy słowa znane już inwestorom z poprzednich konferencji. Wskazał na objawy poprawy koniunktury gospodarczej w Strefie Euro, która powinna przynieść odbicie w drugiej połowie roku. Ponadto po raz kolejny poruszony został temat ujemnej stopy depozytowej, której wprowadzenie jest zdaniem Draghiego „technicznie możliwa” o ile zaistnieją ku temu przesłanki.

Podczas konferencji EBC, na rynku walutowym zauważyć mogliśmy systematyczną aprecjację głównej pary walutowej. Kurs EURUSD dotarł do poziomu 1,33 nie obserwowanego od początku maja.

Czwartek do udanych zaliczyć mogą niewątpliwie inwestorzy grający „na krótko” na polskim złotym. W dniu wczorajszym złoty osłabił się wobec euro, franka szwajcarskiego oraz brytyjskiego funta. Jedynie wobec dolara zaobserwowawszy umocnienie rodzimej waluty, co wynikało z ruchów na parze EURUSD. Ponadto na rynku obligacji widoczna jest w dalszym ciagu silna presja sprzedażowa co może wskazywać na odwrót od polskiego rynku długu, co również nie pomaga złotemu.

Dzień dzisiejszy przyniesie nam doniesienia z gospodarki niemieckiej i amerykańskiej. W samo południe zaprezentowane zostaną dane o produkcji przemysłowej u naszych zachodnich sąsiadów. Zdaniem analityków największa gospodarka Strefy Euro w kwietniu pozostawała w stagnacji. O godzinie 14.00 poznamy doniesienia z amerykańskiego rynku pracy m.in. stopę bezrobocia oraz zmianę zatrudnienia w sektorach rolniczych i pozarolniczych za miesiąc maj.

Komentarze do wykresów:

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 30.03.2013 do 07.06.2013

Złotówka poruszając się w trendzie wzrostowym na początku tygodnia umocniła się względem euro po silnej zeszłotygodniowej przecenie, kiedy to kurs EUR/PLN osiągnął swoje średniookresowe maksimum na poziomie 4,2945. Obecnie kurs przebił te poziomy i testuje górne ograniczenie formacji wzrostowej. Technicznym wsparciem jest poziom 4,2140 gdzie spotykają się 61,8% zniesienie Fibonacciego i linia wsparcia trendu wzrostowego. Jeżeli przełamiemy tygodniowe maksima to najbliższym oporem jest poziom 4,3250 czyli górne ograniczenie trendu wzrostowego.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 28.03.2013 do 07.06.2013

Frank szwajcarski podlega bardzo silnemu umocnieniu poruszając się w bardzo stromym trendzie wzrostowym. Po wczorajszym dniu, nie ma już śladu po umacnianiu się złotego a kurs przebija kolejne maksima. Najbliższym wsparciem technicznym jest dolna linia kanału wzrostowego czyli poziom 3.4550, co z pewnością nie cieszy kredytobiorców. Oporem technicznym jest z kolei górne ograniczenie formacji na 3.5100.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 20.03.2013 do 07.06.2013

Kurs USD/PLN w przeciwieństwie do innych walut nie testuje górnych ograniczeń formacji wzrostowych. Na wykresie w dalszym ciągu widoczny jest trend wzrostowy a kurs znajduje się obecnie przy dolnym ograniczeniu formacji. Najbliższym technicznym wsparciem jest poziom 3,2400, natomiast opory to zeszłotygodniowe maksima na 3.3060 i dalej górne ograniczenie formacji na 3.3250

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 25.03.2013 do 07.06.2013

Funt brytyjski po korekcie spadków ponownie porusza się ku górze testując górne ograniczenie kanału o nachyleniu wzrostowym. Dolne ramię znajduje się w okolicy 4,9150 będące wsparciem dla ewentualnych spadków. Górne ograniczenie kanału znajduje się obecnie na poziomie 5,0600, w przypadku przebicia tego poziomu brakuje istotnych technicznych opoorów w którki okresie.

Michał Iskat
specjalista cash managment
Internetowykantor.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)