Drożeją zboża i mięso

Od początku roku na rynku krajowym ceny zbóż
rosną. Drogie pozostaje również mięso - wynika z analizy
ministerstwa rolnictwa.

ZBOŻA

W dniach 12-18.01 przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 497 zł/t, tj. o 1 proc. wyższym niż w poprzednim tygodniu.

Na zbliżonym do notowanego w poprzednim tygodniu poziomie utrzymały się ceny żyta konsumpcyjnego i jęczmienia paszowego, wynoszące odpowiednio 376 zł/t i 414 zł/t.

MIĘSO

"W I połowie stycznia br. w kraju nie odnotowano typowego dla tego okresu sezonowego spadku cen żywca wieprzowego, gdyż wraz z poświątecznym zmniejszeniem popytu obniżyła się również jego podaż. Aktualny poziom cen skupu tego żywca kształtuje są pod wpływem wyższych niż przed rokiem cen w całej UE oraz niskiego kursu złotego. Jednak postępujący spadek cen na rynku unijnym, przy sezonowo niekorzystnych relacjach podaży i popytu może w najbliższych tygodniach spowodować obniżkę cen skupu trzody również w Polsce" - napisano w analizie rynku.

Według danych w dniach 12-18.01.09 r. za trzodę chlewną przeciętnie płacono 4,43 zł/kg, tj. tak jak w poprzednim tygodniu i podobnie jak w połowie grudnia. Jednocześnie cena ta była o ok. 28 proc. wyższa od notowanej rok wcześniej.

W połowie stycznia znacząco wzrosły ceny skupu bydła. Przeciętnie płacono za nie 4,49 zł/kg, tj. o 2,7 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, o blisko 5 proc. więcej przed miesiącem i o ponad 6 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2008 r.

Po wzroście utrzymującym się od połowy grudnia, w dniach 12- 18.01.09ár. do 3,13 zł/kg (o 1,6 proc. w porównaniu do poprzedniego tygodnia) obniżyły się ceny kurcząt brojlerów.

W tym czasie ceny indyków wzrosły (o 2,2 proc.) do 4,13 zł/kg. W zależności od gatunku żywiec drobiowy w ciągu miesiąca podrożał odpowiednio o 6,2 proc. i o 1,6 proc.. Jednocześnie ceny kurcząt były o ok. 5 proc. wyższe, a indyków o niecały 1 proc. niższe niż przed rokiem.

MLEKO

Za odtłuszczone mleko w proszku zakłady uzyskiwały przeciętnie 5,91 zł/kg, tj. o 1,5 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu i o 6 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
finanseinflacjarolnictwo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)