Trwa ładowanie...

Drożyzna na bazarach. Fasolka bije cenowe rekordy

Kilogram fasolki szparagowej jest w tym roku droższy o ponad 10 złotych. Drogie są też ziemniaki i młoda pietruszka. Wszystko przez suszę i brak rąk do pracy.

Drożyzna na bazarach. Fasolka bije cenowe rekordyŹródło: Shutterstock.com
d2nuvpw
d2nuvpw

W zeszłym roku kilogram fasolki szparagowej kosztował w hurcie od 4 do 6 złotych. W tym roku ceny przekraczają niekiedy 16 złotych za kilogram. Przeciętna cena to 14 złotych. Na bazarach bywa więc jeszcze drożej.

Jak mówią specjaliści, wszystko przez suszę i falę upałów, jakie przeszły przez Polskę pod koniec czerwca i na początku lipca.

- Wielu rolników prowadzi plantacje nienawadniane, rośliny wyschły i kwiaty poopadały - mówi Anna Kaszewiak z giełdy Bronisze.

Oglądaj też: Szalejące ceny warzyw. "Drożyzna zwykle kończy się w lipcu"

- Sytuacja jest bardzo trudna, rośliny mają po 2-3 strąki - mówi pan Witold, plantator fasolki z okolic Żmigrodu. - Susza to jedno, ale mieliśmy też wiosną zimę, przez co część roślin pomarzła. Zbiory są bardzo słabe.

d2nuvpw

Plantacje fasolki są zazwyczaj niewielkie i rzadko bywają podstawowym uprawianym warzywem.

- Fasolkę traktuje się zwykle jako dodatek - tłumaczy Anna Kaszewiak. - Rolnicy, którzy sprzedają ją u nas, uprawiają inne warzywa, jak marchew czy buraki, a fasolkę mają niejako przy okazji.

Problemem w przypadku fasolki szparagowej są też kłopotliwe i czasochłonne zbiory, bo strączki trzeba zbierać ręcznie. A chętnych do pracy na plantacjach brakuje.

- Uprawa powoli przestaje być opłacalna. Pracowników na rynku jest niewielu, nie każdy chce pracować w polu, a ci co chcą, żądają coraz większych stawek. Ratujemy się pracownikami z Ukrainy, ale oni też żądają coraz wyższych stawek - mówi pan Witold.

d2nuvpw

Pietruszka nadal luksusowa

Fasolka to niejedyne warzywo, którego ceny biją rekordy. W tym roku głośno było o cenach pietruszki, które w hurcie przekraczały 15 - 20 złotych, a na bazarach nieraz dochodziły do prawie 30 zł za kilogram.

Ceny były wysokie, bo zeszłoroczna susza zniszczyła uprawy i w zimowych magazynach pietruszki było mało. Wszystko miało się zmienić latem tego roku, kiedy na rynek wchodziły młode warzywa.

- Wygląda na to, że ceny nie spadną - mówi Anna Kaszewiak. - Młoda pietruszka, razem z natką, kosztuje od 4 do ok. 5 złotych za pęczek. Z kolei tegoroczna, obrywana pietruszka 15 złotych za kilogram.

Tegoroczna susza wpłynęła przede wszystkim na warzywa gruntowe, jak fasolka, marchew czy właśnie pietruszka. Możliwe, że zimą ceny warzyw pobiją tegoroczne rekordy.

d2nuvpw

- Wygląda na to, że wszystkie warzywa będą droższe - mówi Anna Kaszewiak. - Pogoda jest w tym roku wyjątkowo trudna, a to przede wszystkim od niej zależy ilość dostępnych na rynku warzyw i ich cena.

Ziemniaki na wagę złota

Wyjątkowo drogie są też tegoroczne młode ziemniaki. W przypadku odmiany irga cena dochodzi do 2,50 zł za kilogram. Odmiana Irys kosztuje nawet 3 złote za kilogram.

Rok wcześniej kilogram ziemniaków kosztował maksymalnie 1,10-1,50 zł. W 2017 roku było jeszcze taniej, cena kilograma ziemniaków oscylowała wokół 45 groszy.

Winna jest susza i silny wiatr, który zniszczył uprawy. Ucierpieli nie tylko polscy rolnicy, rekordowe ceny ziemniaków notowane są w całej Europie.

d2nuvpw

Jak wskazuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, we Francji, jadalne w hurcie kosztowały nawet 400 euro (1,72 tys. zł) za tonę, czyli dwa razy więcej niż przed rokiem. Ziemniaki premium osiągały ceny 710 euro ( 3,09 tys. zł) za tonę.

"W przypadku niektórych odmian były to poziomy dotychczas nienotowane w eksporcie francuskich ziemniaków" - informują eksperci w raporcie IERiGŻ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2nuvpw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nuvpw