Trwa ładowanie...
d3mfsdk
skok
26-11-2009 17:50

Duda: prezydent rozważy, czy podpisać ustawę o SKOK-ach

Minister w kancelarii prezydenta Andrzej Duda poinformował PAP, że Lech Kaczyński nie zdecydował czy podpisze ustawę o SKOK-ach. Duda zaznaczył, że podejmując decyzję w tej sprawie prezydent weźmie pod uwagę zarówno zgłaszane pod adresem ustawy zastrzeżenia, jak i korzyści mogące płynąć ze zmian.

d3mfsdk
d3mfsdk

Ustawa o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych przewiduje, że kasy, podobnie jak banki, mają podlegać nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Na jej podpisanie Lech Kaczyński ma czas do 30 listopada.

Według Dudy prezydent weźmie pod uwagę "wszystkie zastrzeżenia jak i korzyści jakie mogą wypływać z treści tej ustawy". "Są różne zastrzeżenia, które tam są podnoszone. Część tych opinii ma bardzo merytoryczny wymiar prawny. To są analizy pokazujące pewne mechanizmy, które tam (w ustawie o SKOK - PAP) zostały wprowadzone" - powiedział w czwartek.

O zawetowanie ustawy zaapelowało do prezydenta kilka organizacji. Krajowa Rada Spółdzielcza oraz XXIII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" zarzucają ustawie m.in., że ingeruje w niezależność kas i dyskryminuje je względem banków komercyjnych. Prośbę o weto do prezydenta wystosowała także organizacja Cooperatives Europe, zrzeszająca 250 tys. przedsiębiorstw spółdzielczych.

Z podobnym apelem wystąpił także wiceprzewodniczący Światowej Rady Unii Kredytowych Dave Grace. Jego zdaniem ustawa "nie respektuje w pełni różnicy pomiędzy bankami a SKOK i mogłaby potencjalnie zdestabilizować spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe w Polsce". Organizacja uważa, że ustawa jest niezgodna z zaleceniami grupy G-20 (dotyczącymi regulowania rynku finansowego - PAP) i może zaszkodzić polskiemu sukcesowi. "Ustawa o SKOK ogranicza możliwości prowadzenia działalności przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe" - napisał.

d3mfsdk

Zgodnie z ustawą środki zgromadzone w SKOK-ach mają podlegać publicznemu nadzorowi państwowemu. Kompetencje nadzorcze zostaną przesunięte z Kasy Krajowej SKOK do Komisji Nadzoru Finansowego. Kasa Krajowa ma odgrywać rolę instytucji zrzeszającej kasy i kontrolującej ich działalność pod kątem zgodności z ustawą i zaleceniami nadzorczymi KNF. Miałaby też zabezpieczać płynność finansową kas.

Nadzór KNF będzie podobny jak w przypadku banków. Wszystkie kasy będą musiały przejść obowiązkowy audyt finansowy, KNF będzie udzielała licencji na działanie SKOK-ów. Zgoda Komisji będzie konieczna dla powołania szefa Kasy Krajowej SKOK.

Kasa Krajowa będzie spółdzielnią osób prawnych - wszystkich kas w Polsce, które będą miały obowiązek zrzeszania się w niej. Na walnym zgromadzeniu jedna kasa miałaby mieć 1 głos. Kasa krajowa pełniłaby jedynie funkcje usługowe dla SKOK i pośredniczyła w rozliczaniu pomiędzy Kasami i miała możliwość zaciągnięcia kredytu w NBP.

Ustawa, której projekt przygotowali posłowie PO, miała poparcie rządu. Wprowadzenie nadzoru państwowego nad działalnością SKOK-ów i Kasy Krajowej Rada Ministrów określała jako sprawę priorytetową. W 2008 r. SKOK-i udzieliły blisko 7 mld zł pożyczek, a przyjęte przez nie depozyty osiągnęły wartość 8,6 mld zł. Oszczędności w SKOK-ach zdeponowało ponad 1,8 mln Polaków.

d3mfsdk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mfsdk