Trwa ładowanie...
dc9igwo

Duńska firma Skamol uruchomi fabrykę w Opolu

Kosztem ok. 42 mln zł do końca przyszłego roku duńska firma Skamol - producent systemów ociepleń i termoizolacji dla przemysłu i budownictwa - uruchomi fabrykę w Opolu. W środę zainaugurowano budowę zakładu, gdzie wytwarzane będą bloczki i płyty silikatowe.

Share
dc9igwo

Duński inwestor wybuduje swoją fabrykę na trzyhektarowej działce włączonej do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Powstanie hala o powierzchni ok. 8 tys. metrów kw. Zakład ma zatrudnić kadrę techniczną i inżynieryjną. Produkcja ma ruszyć za rok, w listopadzie 2017 r. Firma liczy na współpracę z uczelniami, przede wszystkim z Politechniką Opolską.

"To oznacza kolejne, dobre miejsca pracy dla osób z wykształceniem wyższym, co nas bardzo cieszy" - skomentował marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Do inwestycji, która jest efektem ubiegłorocznej misji gospodarczej do Danii, doszło dzięki współpracy Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE) działającego w ramach Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) oraz Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

"W projekt zaangażowane były urzędy gmin, a przede wszystkim, na ostatnim etapie, miasto Opole. Ostatecznie w maju tego roku inwestor podjął pozytywną decyzję o realizacji inwestycji właśnie w Opolu" - poinformował dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

dc9igwo

Pierwsze zapytanie o tereny inwestycyjne w woj. opolskim ze strony duńskiej firmy dotarło do OCRG w czerwcu zeszłego roku. Wtedy też działające w ramach OCRG Centrum Obsługi Inwestora wysłało przedsiębiorstwu ofertę regionu. Krótko po tym miała miejsce pierwsza wizyta Duńczyków w Polsce - m.in. w Nysie, Opolu, Strzelcach Opolskich, Skarbimierzu.

"Firma rozważała inwestycję w sumie w kilku państwach Europy - w Niemczech, we Włoszech, w Czechach czy na Węgrzech. W Polsce także rozpatrywane były inne lokalizacje poza Opolszczyzną, m.in. w województwach dolnośląskim, śląskim czy pomorskim" - powiedział główny specjalista opolskiego COIE Piotr Regeńczuk, który prowadził ten projekt inwestycyjny.

Wśród głównych powodów, które zdecydowały o wyborze Opola, wymieniano zasobność surowców, rozwijający się rynek, wysoką jakość obsługi inwestora, partnerstwo w relacjach z urzędami, potencjał naukowy miasta i obecność absolwentów uczelni, zwłaszcza Politechniki Opolskiej. Pracę w fabryce znajdzie początkowo ok. 25 osób. Pierwsze rekrutacje będą prowadzone wiosną przyszłego roku.

Firma Skamol, wyspecjalizowana w produkcji wysokotemperaturowych materiałów izolacyjnych, powstała w 1912 r. Ma kilka zakładów w Danii oraz jeden w Rosji. Projekt w Opolu jest strategicznym elementem rozwoju firmy na rynkach międzynarodowych. Inwestycja ma być realizowana w znacznej części przy współudziale polskich producentów i dostawców.

dc9igwo

Jak podaje Portal Promocji Eksportu, łączny skumulowany kapitał zagraniczny duńskich udziałowców w Polsce w 2015 r. wyniósł 12,69 mld zł (ok. 2,97 mld euro), osiągając poziom 2,63 proc. całkowitego skumulowanego zagranicznego kapitału w Polsce. Większa część duńskiego kapitału została zainwestowana w woj. mazowieckim - ok. 2,27 mld zł. Kolejne miejsce zajmują: woj. zachodniopomorskie (ponad 1 mld zł), woj. wielkopolskie (561,4 mln zł) oraz woj. pomorskie (454,5 mln zł).

W latach 2007-2013 duńskie bezpośrednie inwestycje systematycznie zmniejszały się. Rok 2014 był pierwszym, w którym trend spadkowy został odwrócony - Duńczycy zainwestowali wówczas w Polsce 153 mln zł. Pod względem wielkości inwestycji w Polsce Dania zajmuje drugie, po Szwecji, miejsce wśród inwestorów skandynawskich.

Jedyną większą polską bezpośrednią inwestycją w Danii było przejęcie w 2010 r. przez firmę Asseco Poland, za 73,7 mln koron duńskich (ok. 40 mln zł), pakietu 51,65 proc. udziałów firmy IT Practice i zmiana jej nazwy na Asseco Danmark.

dc9igwo

Podziel się opinią

Share
dc9igwo
dc9igwo