Duża zmiana w programie Opieka 75+. Obejmie nie tylko seniorów żyjących samotnie

Od nowego roku program Opieka 75+ skierowany będzie nie tylko do osób samotnych w wieku 75 lat i więcej, ale także do osób mieszkających pod jednym dachem z rodzinami - zapowiedziało Ministerstwo Rodziny.

Jacek Bereźnicki

Jak informuje resort Elżbiety Rafalskiej, od przyszłego roku w programie będą mogły uczestniczyć również gminy, które świadczą usługi opiekuńcze poprzez spółdzielnie socjalne osób prawnych, których założycielami są samorządy.

Środki finansowe z programu będą mogły być przeznaczone na dofinansowanie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu Opieka 75+ w roku 2018.

Osoby te będą miały przyznane usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze w roku 2019, a także dofinansowanie na usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, które nie otrzymywały tych usług w roku 2018 - informuje MRPiPS.

Celem programu 75+ jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób samotnych i starszych w wieku 75 lat i więcej, zamieszkałych na terenach małych gmin do 60 tys. mieszkańców.

W ramach programu gminy wiejskie, miejsko-wiejskie i miejskie do 60 tys. mieszkańców mogą skorzystać z 50 proc. dofinansowania na świadczenie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych, jeżeli dane świadczenie realizują samodzielnie.

Na realizację programu zabezpieczono środki z budżetu państwa w wysokości ponad 57 mln zł.

Z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z usług opiekuńczych. Jak wynika z analizy rocznych sprawozdań resortowych MRPiPS, w roku 2017 w stosunku do roku 2016 nastąpił wzrost o ok 7 proc. liczby osób, którym w drodze decyzji administracyjnych przyznano usługi opiekuńcze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (235)