Duże bezrobocie wśród młodych. Starsi też bez pracy

Stopa bezrobocia wśród osób, które nie ukończyły 25 roku życia wynosi 26 proc

Duże bezrobocie wśród młodych. Starsi też bez pracy
Źródło zdjęć: © Thinkstock

29.04.2013 | aktual.: 29.04.2013 13:03

W bardzo szybkim tempie rośnie liczba bezrobotnych, którzy ukończyli 50 rok życia. Sytuacja jest również zła wśród ludzi młodych, już co czwarty ma problem ze znalezieniem pracy – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Bezrobotnych po 50 roku życia pod koniec marca było 525 tys., tak wynika z danych przygotowanych przez GUS. Stanowi to wzrost aż o 10,2 proc. w stosunku do roku zeszłego. Pośród 2,3 mln. zarejestrowanych bezrobotnych prawie jedna czwarta ukończyła 50 lat. W tym samym okresie czasu grupa osób pozostających bez pracy, a mająca poniżej 25 lat, powiększyła się o 1.2 proc. (i wynosi 443 tys.).

Powodem zwiększającej się liczby osób bezrobotnych 50+ jest starzenie się społeczeństwa. Fakt ten potwierdzają wynika z ostatnio przeprowadzanego spisu powszechnego ludności. Wynika z nich, że liczba osób w Polsce w tzw. wieku niemobilnym (45-59 lat)się zwiększa (w porównaniu z danymi z roku 2002) i wynosi 9,4 mln.

Osoby takie nie mogą w świetle obowiązujących przepisów przechodzić na wcześniejszą emeryturę. Jednocześnie dla pracodawców pozostają najdroższymi pracownikami, co oznacza że są zwalniani w pierwszej kolejności.

Mimo to sytuacja osób 50+ pozostaje i tak lepsza niż młodych osób. Stopa bezrobocia wśród osób, które nie ukończyły 25 roku życia wynosi 26 proc.

Nie tylko sytuacja w Polsce jest niezwykle trudna. Prawie jedna czwarta młodych ludzi na świecie nie ma co robić - nie pracuje, nie studiuje i nie przyucza się do zawodu. Takie są szacunki ekspertów międzynarodowego tygodnika „The Economist”.

Globalne wskaźniki bezrobocia wśród młodych ludzi są bardzo różne. Według Międzynarodowej Organizacji Pracy w grupie wiekowej od 15 do 24 lat bezrobocie wynosi sześć procent. Ale, jak pisze „The Economist” w najnowszym numerze, jeśli dodać do tego tych, którzy nie uczą się, nie szukają pracy i nie zdobywają żadnych umiejętności zawodowych, to globalnie liczba ta sięga 290 milionów. To niemal jedna czwarta wszystkich młodych.

W najmniejszym stopniu dotknięte są bogate kraje, w których odsetek braku aktywności wynosi 15%. Najgorzej jest na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce. Tam czterech na dziesięciu młodych nie ma co ze sobą zrobić. Według „Economista” potrzebne są: pobudzenie wzrostu gospodarczego, ułatwienie przejścia z edukacji do pracy oraz inwestycje w nowe technologie.

Jak poinformował GUS stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w marcu 14,3 proc. Zarejestrowanych bezrobotnych było 2 mln 314,5 tys.

MA,WP.PL

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)