Trwa ładowanie...

Duże Rodziny chcą bonu wychowawczego na dzieci do trzech lat

Może to kosztować budżet państwa około czterech i pół miliarda złotych.

Share
Duże Rodziny chcą bonu wychowawczego na dzieci do trzech lat
Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka/PAP
dhxu9uy

Wprowadzenie bonu wychowawczego dla dzieci do trzeciego roku życia to największa potrzeba wszystkich rodzin - przekonują uczestnicy III Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin w Łowiczu. Może to kosztować budżet państwa około czterech i pół miliarda złotych.

Ten rodzaj wsparcia jest tematem panelu dyskusyjnego zjazdu z udziałem przedstawicieli ministerstwa i samorządów.

- Chodzi o zmianę zasady - mówi prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy plus" Joanna Krupska. - Byłoby sprawiedliwe nie kierować pieniądze do jednej formy, na przykład dofinansowując żłobki, tylko sprawiedliwe byłoby dać pieniądze rodzinom, żeby to one decydowały o formie opieki nad dzieckiem.

dhxu9uy

Zdaniem Marka Bojarskiego, ojca czwórki dzieci, to byłaby duża pomoc.

- Przydatne byłoby to dla wielu rodzin, które faktycznie zmagają się z wieloma trudnościami, szczególnie dla rodzin wielodzietnych, gdzie, wiadomo, wydatki są dużo większe, potrzeby są większe - mówi Bojarski.

Pomysł już zyskał wielu zwolenników, mówi wicemarszałek województwa łódzkiego Dariusz Klimczak.

- Należy taki bon opiekuńczo-wychowawczy stworzyć - mówi Klimczak. - Porównać go z tymi współczynnikami, które dzisiaj mamy w opiece nad dziećmi do lat trzech.

dhxu9uy

Z wstępnych wyliczeń wynika, że wprowadzenie bonu wychowawczego mogło by kosztować budżet około czterech i pół miliarda złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/m342034.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polityka-prorodzinna-najlepsza-w-historii,34,0,1755426.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rodziny w Polsce nigdy nie miały tak dobrze. Prezydent się chwali - W ciągu ostatnich lat, i z dumą powiem, że mam w tym swój liczący się udział, klimat wokół rodziny się zmienił - mówi Bronisław Komorowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/m327290.jpg ) ] (http://www.money.pl/fundusze/wiadomosci/artykul/polityka-prorodzinna-w-polsce-beda-kolejne,172,0,1737644.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Przybędą kolejne przywileje dla rodzciów Urlop rodzicielski na raty czy większe uprawnienia dla ojców do urlopu rodzicielskiego - to tylko niektóre z proponowanych założeń.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/m309450.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/mpips-ponad-milion-wnioskow-o-karte-duzej,69,0,1733445.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Już milion wniosków o Kartę Dużej Rodziny Ta liczba to najlepszy dowód na to, że karta jest potrzebna i stanowi pomoc dla rodzin - ocenia szef MPiPS Władysław Kosiniak-Kamysz.
dhxu9uy

Podziel się opinią

Share
dhxu9uy
dhxu9uy