Duże zmiany w emeryturach. Rolnicy nie będą już przechodzić na wcześniejszą emeryturę
Od 1 stycznia 2018 roku większość rolników nie będzie już mogła przechodzić na wcześniejsze emerytury z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Związki rolnicze walczyły o zachowanie przywileju, ale ostatecznie rolnicy będą mogli pobierać świadczenie dopiero po przekroczeniu powszechnego wieku emerytalnego.
Aktualnie jest tak, że z prawa do wcześniejszej emerytury mogą skorzystać rolnicy, którzy przekroczyli wymagany wiek (55 lat w przypadku kobiet i 60 lat dla mężczyzn) oraz przepracowali co najmniej 30 lat i w tym czasie podlegali ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu i - co najważniejsze - prowadzili gospodarstwo rolne. Po 1 stycznia na wcześniejsze emerytury będą mogły przechodzić tylko te osoby, które do końca 2017 roku uzyskają do nich uprawnienia. Oznacza to, że ostatnimi rocznikami, które skorzystają z przywileju są kobiety urodzone w 1962 r. i mężczyźni urodzeni w 1957 r. Młodsi rolnicy będą pracować do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.
Niektórzy rolnicy będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę
Z prawa do wcześniejszej emerytury skorzystają tylko ci rolnicy, którzy do 31 grudnia 2017 r. będą spełniali łącznie trzy następujące warunki:
• ukończą wiek 55 lat - kobiety (urodzone tylko w 1962 r.) i 60 lat - mężczyźni (urodzeni tylko w 1957 r.)
• będą posiadać co najmniej 30-letni okres rolniczego ubezpieczenia emerytalno-rentowego (bez względu na płeć)
• zaprzestaną prowadzenia działalności rolniczej
Rolnicy, którzy nie spełnią tych warunków, będą przechodzić na emeryturę w "standardowym" wieku, który od 1 października wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.
Zobacz też:
Z powodu nowej ustawy najwięcej stracili rolnicy, a zyskał Kościół i PKP
Związki nic nie wywalczyły
Rolniczy związkowcy walczyli o zachowanie emerytalnych przywilejów. Latem złożyli na ręce prezydenta własne propozycje zmian w ustawie o rentach strukturalnych oraz o w ubezpieczeniu społecznym rolników, ale nic nie osiągnęli. Co ciekawe, już wcześniej prezydent chciał wzmocnić prawa rolników i w pierwotnym projekcie ustawy, którą skierował do sejmu, zawarł zapis mówiący o bezterminowym wydłużeniu możliwość przejścia na emeryturę przez rolników. Rząd jednak tego nie popierał, o uznał to za niezgodne z duchem nowej ustawy ograniczającej powszechny wiek emerytalny.
- Powrót do obowiązującego przed 2013 r. wieku emerytalnego nie powinien oznaczać utrzymania preferencyjnych zasad przechodzenia na emeryturę przez rolników – czytamy w stanowisku rządu.
Na nic nie zdały się również argumenty wojewódzkich izb rolniczych, które powtarzały, że ciężka praca przez siedem dni w tygodniu, bez urlopów, uciążliwe warunki pracy powinny zostać zrekompensowane przez możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Przedstawiciele izb zwrócili ponadto uwagę na problem, z którym boryka się coraz więcej rolników: nie mają komu przekazywać gospodarstw. Młodzi nie garną się do podejmowania działalności w rolnictwie, wobec czego możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę mogłaby być dla nich zachętą.