Duże zmiany w VAT
Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że nowe przepisy umożliwią przechodzenie z tzw. memoriałowej metody rozliczenia VAT na metodę kasową firmom, których obroty nie przekraczają 1,2 mln euro.
Premier Donald Tusk oświadczył we wtorek, że w ciągu dwóch tygodni do rządu powinien trafić projekt ustawy, która zmieni niektóre zasady rozliczania podatku VAT, m.in. wprowadzi sankcje za odliczanie podatku VAT bez zapłacenia odpowiedniej faktury.
Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce, które zawierają m.in. propozycje zapisów dotyczących zmiany rozliczania VAT. Premier Tusk oświadczył, że zwrócił się do wszystkich ministrów, aby osobiście zajęli się pracą nad założeniami, tak, aby nie później niż w ciągu dwóch tygodni te założenia, jako projekt ustawy, trafiły do rządu. - Żeby finał prac legislacyjnych nastąpił jeszcze w tym roku; chodzi tu o pieniądze tysięcy ludzi - mówił szef rządu.
Projektowane przepisy zakładają zniesienie obowiązku zapłaty podatku VAT przez małego podatnika w przypadku nieotrzymania przez niego płatności za dostarczony towar lub usługę, jeżeli jego kontrahentem jest podatnik VAT. Jednocześnie brak obowiązku zapłaty podatku po stronie przedsiębiorcy powiązany będzie z ograniczeniem prawa do odliczania podatku przez dłużnika. W rozumieniu tych przepisów mały podatnik to taki, którego roczne obroty nie przekraczają 1,2 mln euro.
Jak tłumaczył Tusk, zaproponowana zostanie automatyczna sankcja dla tych, którzy wystawiają faktury i odliczają sobie VAT, a nie płacą kontrahentowi. - Trzeba skłonić tych, którzy nie płacą i robią z tego metodę, aby płacili. Temu będzie służyła sankcja za zwlekanie z zapłatą i jednoczesne odliczanie VAT z tytułu wystawienia faktury. Z drugiej strony poszkodowany, który nie dostał zapłaty, nie będzie musiał płacić VAT-u tylko z tego tytułu, że faktura została wystawiona - wyjaśnił szef rządu.
W ocenie rządu takie rozwiązania m.in. przyczynią się do ograniczenia zatorów płatniczych poprzez ograniczenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków, których dłużnik faktycznie nie poniósł.
Kolejne propozycje z przedłożonych przez ministra gospodarki i przyjętych przez rząd założeń do projektu ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce przewidują m.in. niezaliczanie zobowiązań z tytułu umów PPP do długu publicznego i deficytu sektora finansów publicznych, wprowadzenie możliwości żądania odsetek podatkowych od zwrotu akcyzy po terminie, odstąpienie od konieczności uzyskiwania nowego zezwolenia akcyzowego, ujednolicenie warunków dotyczących zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego z warunkami dla zezwoleń akcyzowych, wydłużenie terminu na przekazywanie danych o wyrobach akcyzowych, zniesienie ograniczeń w terminach ostatecznej zmiany wstępnego zapotrzebowania na znaki akcyzy.
Projektowana ustawa zawiera też pakiet dotyczący rezygnacji z konieczności przedstawiania oryginałów i uwierzytelnionych kopii w różnych obszarach administracji, ustawa ma także zobowiązać ZUS, NFZ i KRUS do publikowania wydanych interpretacji oraz wskazywania zakresu przedmiotowego interpretacji indywidualnych.