Trwa ładowanie...

Dyrektor portu: ok. 610 mln zł na inwestycje na Lotnisku Chopina

Blisko 610 mln zł na inwestycje planuje przeznaczyć w najbliższym czasie warszawskie Lotnisko Chopina - poinformował we wtorek posłów dyrektor portu Michał Marzec. Dodał, że chodzi m.in. o przebudowę dłuższego pasa startowego, dróg kołowania oraz płyt postojowych.

Share
Dyrektor portu: ok. 610 mln zł na inwestycje na Lotnisku Chopina
Źródło: Jupiterimages
d33u5yr

- W najbliższym okresie planujemy inwestycje na Lotnisku Chopina za około 610 mln zł. Przede wszystkim będzie to przebudowa dróg kołowania i rozbudowa nowej infrastruktury dla samolotów cargo, a także przebudowa płyt postojowych, dokończenie rozpoczętej już modernizacji starej części terminala i zintegrowanie go z nowym terminalem - powiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury Marzec.

Wyjaśnił, że w przyszłym roku planowana jest generalna przebudowa dłuższej drogi startowej, m.in. ma być wzmocniona jej nawierzchnia. W planach jest również rozbudowa płyt odlodzeniowych, a także wybudowanie nowych płyt postojowych dla samolotów typu Boeing 787 Dreamliner.

- Inwestycje, które realizujemy i które planujemy przeprowadzić, mają istotny wpływ na przepustowość lotniska - powiedział Marzec. Dodał, że port chce osiągnąć przepustowość do 52 operacji (startów i lądowań) na godzinę, co może się przełożyć na liczbę do 25 mln pasażerów obsłużonych w ciągu roku.

d33u5yr

Marzec poinformował, że Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które zarządza m.in. Lotniskiem Chopina, od 2010 r. odnotowuje stałą tendencję wzrostową swych przychodów. Dodał, że za pierwsze półrocze br. firma również odnotowała ich wzrost.

- Sytuacja PPL jest bardzo dobra. Firma ma stabilną sytuację finansową, generuje zysk netto liczony w kilkunastu, kilkudziesięciu mln zł rocznie. Utrzymujemy bezpieczny bieżący poziom środków finansowych, który zapewnia nam pełną płynność, a także możliwość finansowania programu inwestycyjnego. Jest on niezbędny do utrzymania odpowiedniego standardu bezpieczeństwa i przepustowości lotniska - zaznaczył.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, General Aviation oraz cargo. W 2011 r. z usług lotniska skorzystało ponad 9,3 mln pasażerów, co stanowi prawie 43 proc. całkowitego ruchu pasażerskiego w Polsce. Łącznie w okresie styczeń-wrzesień br. na lotnisku obsłużonych zostało 7,6 mln pasażerów - o 5,6 proc. więcej niż w okresie styczeń-wrzesień 2011 r.

d33u5yr

Podziel się opinią

Share
d33u5yr
d33u5yr