Trwa ładowanie...
d3ygoa0

Dyskusja w Komisji Trójstronnej o zmianach w OFE przesunięta na 3 grudnia

22.11. Warszawa (PAP) - Dyskusja w Komisji Trójstronnej o zmianach w OFE, proponowanych przez zespół ministra Michała Boniego, została przesunięta z 25 listopada na 3 grudnia. Boni...

d3ygoa0
d3ygoa0

22.11. Warszawa (PAP) - Dyskusja w Komisji Trójstronnej o zmianach w OFE, proponowanych przez zespół ministra Michała Boniego, została przesunięta z 25 listopada na 3 grudnia. Boni powiedział w sobotę PAP, że nie wszystkie instytucje i organizacje oceniające projekt przesłały już swe opinie.

"Część oceniających jeszcze nie nadesłała uwag. Wszystkie te, które dotrą, będą analizowane, nawet jeżeli przyjdą po terminie" - powiedział Boni.

Termin konsultacji społecznych w sprawie założeń nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, przygotowanych przez zespół Boniego, upłynął w piątek. Dyskusja na temat tych założeń w Komisji Trójstronnej planowana była na 25 listopada.

Z informacji, jaką otrzymała PAP w poniedziałek z Departamentu Dialogu Społecznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, wynika, że termin posiedzenia zespołu ubezpieczeń społecznych KT ws. zmian w OFE został przełożony o ponad tydzień. Obecnie jest ono planowane na 3 grudnia.

d3ygoa0

"Przyczyną przełożenia terminu posiedzenia zespołu ubezpieczeń był wniosek ministra Boniego, by mógł on mieć więcej czasu na zebranie brakujących opinii w ramach konsultacji, a także na gruntowne przygotowanie odpowiedzi na pytania zadawane przez partnerów społecznych z Komisji, których jest bardzo dużo" - powiedział w poniedziałek PAP przewodniczący zespołu ubezpieczeń KT prof. Jan Klimek.

Zgodnie z założeniami zmian organizacji i funkcjonowaniu Otwartych Funduszy Emerytalnych - przygotowanymi przez zespół Boniego - mają powstać dwa subfundusze emerytalne A i C. Pierwszy inwestowałby dynamicznie, głównie w akcje. Drugi - bezpiecznie, przede wszystkim w obligacje. Do subfunduszu A obligatoryjnie byłyby kierowane składki osób mających mniej niż 40 lat. Starsi mogliby wybrać między subfunduszem A, a obecnym, tzw. B, inwestującym w sposób mieszany - w akcje i obligacje. Na 5 lat przed emeryturą wszystkie środki byłyby przekazywane do subfunduszu C.

Inna propozycja dotyczy zmniejszenia od 1 lipca 2011 r. opłaty pobieranej od składek przekazywanych do OFE - do 2,3 proc. (obecnie 2,7 proc.), a od 2012 r. - do 2 proc. W założeniach jest też mowa m.in. o likwidacji - od 1 stycznia 2014 r. - akwizycji na rzecz OFE.

Uwagi do założeń przesłały do KPRM m.in.: NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Związek Rzemiosła Polskiego, Giełda Papierów Wartościowych, NBP, ZUS, Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, Polska Izba Ubezpieczeń, resorty rolnictwa, pracy.

d3ygoa0

Zdaniem resortu pracy i OPZZ, zmiany przygotowane przez zespół Boniego są korzystne tylko dla towarzystw emerytalnych. Natomiast np. IGTE czy niektóre organizacje pracodawców oceniają, że zmiany zapewnią ubezpieczonym wyższe emerytury m.in. przez konkurencję między funduszami czy niższe opłaty.

Jak zaznaczył Klimek, "przed dyskusją w Komisji Trójstronnej, minister Boni czeka jeszcze m.in. na opinię Forum Związków Zawodowych". (PAP)

awk/ mki/ jra/ asa/

d3ygoa0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ygoa0