Trwa ładowanie...
d27twaq
11-04-2016 11:34

Dystrybutorzy energii złożyli wniosek do UOKiK ws. utworzenia spółki celowej

Warszawa, 11.04.2016 (ISBnews) - Enea Operator, Energa- Operator, PGE Dystrybucja, RWE Stoen Operator i Tauron Dystrybucja złożyły wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorcy pod nazwą CSWI, podał Urząd.

d27twaq
d27twaq

Wniosek wpłynął 7 kwietnia. Sprawa jest w toku.

"Koncentracja polega na utworzeniu wspólnego przedsiębiorcy pod nazwą CSWI sp. z o.o. siedzibą w Poznaniu przez: Enea Operator sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, Energa- Operator S.A. z siedzibą w Gdańsku, PGE Dystrybucja S.A. z siedzibą w Lublinie, RWE Stoen Operator sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie i Tauron Dystrybucja S.A. z siedzibą w Krakowie" - czytamy w komunikacie.

Przedmiotem działalności nowo utworzonej spółki celowej CSWI sp. z o.o. będzie uruchomienie, wdrażanie, utrzymanie, eksploatacja oraz rozwój Centralnego Systemu Wymiany Informacji - ogólnokrajowej platformy wymiany informacji pomiędzy uczestnikami detalicznego rynku energii elektrycznej w Polsce, tj. wnioskodawcami i pozostałymi operatorami systemów dystrybucyjnych; sprzedawcami oraz podmiotami odpowiedzialnymi za bilansowanie) zgodnie ze standardem ebIX.

"Wymiana danych w ramach systemu koordynowanego przez CSWI sp. z o.o. dotyczyłaby następujących procesów: zmiany sprzedawcy, udostępniania danych pomiarowych i rozliczeniowych oraz wstrzymania dostarczania energii. Dostęp do wymiany danych w ramach CSWI sp. z o.o. byłyby otwarty i nieodpłatny dla wszystkich w/w podmiotów" - czytamy dalej.

d27twaq

Utworzenie spółki celowej ma na celu wykonywanie ciążących na operatorach systemów dystrybucyjnych obowiązków, wynikających z ustawy Prawo energetyczne. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) stoi na stanowisku, że zgodnie z ustawą prawo energetyczne do kompetencji operatorów należy realizacja Centralnego Systemu Wymiany Informacji na rynku detalicznym przez spółkę celową, wskazano także.

Prezes URE zatwierdził już odpowiednie rozwiązania w tym zakresie w treści Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej (IRiESD) dla operatorów sieci dystrybucyjnych.

Enea Operator Sp. z o.o. jest Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji energii elektrycznej (Enea Operator Sp. z o.o. należy do grupy kapitałowej kontrolowanej przez Enea S.A.);

Energa-Operator SA jest Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji energii elektrycznej ( Energa-Operator S.A. należy do grupy kapitałowej kontrolowanej przez Energa S.A.);

d27twaq

PGE Dystrybucja S.A. - jest Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji energii elektrycznej (PGE Dystrybucja S.A. należy do grupy kapitałowej kontrolowanej przez PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.);

RWE Stoen Operator sp. z o.o. zarządza siecią elektroenergetyczną stolicy i realizuje zadania operatora systemu dystrybucyjnego (RWE Stoen Operator sp. z o.o. należy do grupy kapitałowej kontrolowanej przez RWE AG);

Tauron Dystrybucja S.A. jest Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji energii elektrycznej (Tauron Dystrybucja S.A. należy do grupy kapitałowej kontrolowanej przez Tauron Polska Energia S.A.).

(ISBnews)

d27twaq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27twaq