Trwa ładowanie...
d103mby

Działania EBC mogą zmienić środowisko polityki pieniężnej w Polsce - Belka

...

d103mby
d103mby

09.04. Warszawa (PAP) - Zdaniem prezesa NBP Marka Belki potencjalne rozpoczęcie skupu aktywów przez EBC, może zmienić także środowisko polityki pieniężnej w Polsce.

"Enuncjacje z Frankfurtu, o możliwości podjęcia przez EBC skupu aktywów, po pierwsze to ma znaczenie (dla Polski - PAP) i zobaczymy w jakiej formie ta zapowiedź będzie realizowana, jeżeli będzie zrealizowana" - powiedział Belka na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

"Może to oczywiście zmienić środowisko dla polityki pieniężnej w naszym kraju. Jeżeli EBC przystąpi do skupu aktywów, czyli do zwiększenia podaży pieniądza, będzie to prawdopodobnie wpływać na wzmocnienie złotego, a więc będzie mogło oddziaływać na inflację tonująco. Z kolei nadmiar pieniądza może się wylewać do Polski, co może działać w odwrotnym kierunku" - dodał.

Zwrócił uwagę, że politykę EBC trzeba rozpatrywać w połączeniu z tym co robi Fed oraz z sytuacją w Anglii, gdzie może być szybsza niż się spodziewano "runda zacieśnienia fiskalnego".

d103mby

"Paradoksalnie możemy mieć +tapering+ w USA i zapowiedź bardziej agresywnej polityki luzowania w Europie, saldo może powodować brak istotnych tendencji" - uważa prezes NBP.

Jego zdaniem o ile sytuacja gospodarcza Rosji i Ukrainy może wpłynąć na inflację i PKB w Polsce, to wpływ ten nie będzie istotny.

"Ewentualna recesja w Ukrainie i bardzo słaby wzrost gospodarczy w Rosji, powiązane z jakimiś sankcjami, retorsjami w handlu, to może wpłynąć na inflację i na PKB, w obu przypadkach obniżając je" - poinformował Belka.

Jednocześnie przypomniał, że trudno dzisiaj oszacować skalę zaburzeń i wpływu, ale nie są to kluczowe z punktu widzenia polskiej gospodarki rynki handlowe. (PAP)

jba/ bg/ asa/

d103mby
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d103mby