Dziecięcy adwokat, konkubinat na takich zasadach jak rodzina. Rzecznik praw dziecka proponuje nowelizację prawa

Partnerzy bez ślubu, którzy wychowują dziecko, mają być traktowani na równi z małżeństwem oraz stworzenie instytucji adwokata dziecka, który reprezentowałby w sprawach rodzinnych - m.in. takie zmiany w przepisach proponuje Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marek Michalak przestawił propozycje zmiany przepisów
Marek Michalak przestawił propozycje zmiany przepisów (PAP, Fot: marcin kmieciński)
WP

Projekt kodeksu rodzinnego trafił już na biurka prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu oraz przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych i poselskich - informuje "Rzeczpospolita".

Dokument ma być przełomem w myśleniu o dziecku i rodzinie. Świadczyć o tym ma choćby zmiana sformułowania "władza rodzicielska" na "odpowiedzialność rodzicielska". Ma to podkreślać, że dziecko nie jest własnością rodziców.

Zobacz: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak nie był u protestujących w Sejmie. Tłumaczy dlaczego

WP

Nowe przepisy, zaproponowane przez Marka Michalaka, zakładają wprowadzenie instytucji adwokata dziecka. Miałby on występować m.in. w sprawach o adopcję zagraniczną lub złożenie przez adoptowane dziecko wniosku o orzeczenie dot. kontaktów z biologicznymi rodzicami.

Zgodnie z projektem, konkubinat wciąż pozostawałby związkiem nieformalnym, jednak w takich relacjach jak małżonkowie. Oznacza to, że konkubentów wychowujących dzieci obowiązywałoby to samo prawo co małżonków.

Przepisy precyzują też kwestie ochrony w okresie prenatalnym przed nieodpowiedzialnym zachowaniem matek. Kobiety, które np. piją w ciąży alkohol, sąd miałby prawo kierować na dobrowolne leczenie szpitalne, albo im wyznaczyć kuratora.

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
WP