Trwa ładowanie...
d44uke8

Dzięki przejęciu Rottneros, Arctic Paper będzie miał ok. 40 proc. celulozy z wewnętrznych dostaw

08.11. Warszawa (PAP) - Arctic Paper ocenia, że dzięki przejęciu dostawcy celulozy, szwedzkiej spółki Rottneros, udział wewnętrznej produkcji celulozy będzie stanowił 40 proc. w...

d44uke8
d44uke8

08.11. Warszawa (PAP) - Arctic Paper ocenia, że dzięki przejęciu dostawcy celulozy, szwedzkiej spółki Rottneros, udział wewnętrznej produkcji celulozy będzie stanowił 40 proc. w całości dostaw. Ponadto grupa w ok. 80 proc. zaspokoi swoje zapotrzebowanie na celulozę iglastą, która stanowi ok. 20 proc. surowca w produkcji papierni Arctic Paper - poinformował prezes, Michał Jarczyński.

"Dzięki przejęciu Rottneros udział wewnętrznej produkcji celulozy w całości dostaw będzie stanowił 40 proc. Wykorzystywalibyśmy ok. 50 proc. produkcji z zakładu Vallvik oraz ok. 60 proc. produkcji z zakładu Rottneros. Reszta byłaby oferowana odbiorcom zewnętrznym. Tym samym zapotrzebowanie zakładów Arctic Paper na celulozę iglastą, byłoby zaspokojone w ok. 80 proc." - powiedział podczas konferencji prasowej Jarczyński.

Przypomniał, że w produkcji grupy, celuloza iglasta stanowi ok. 20 proc., a celuloza liściasta ok. 60 proc.

Moce produkcyjne zakładu Vallvik to 240 tys. ton, a Rottneros - 170 tys. ton.

d44uke8

Ponadto, należąca do grupy papiernia w Mochenwangen może wytwarzać 62 tys. ton celulozy, wykorzystywane głównie na potrzeby własne w produkcji papieru.

Prezes poinformował, że Arctic Paper interesował się producentami celulozy zarówno w Europie, jak i w Ameryce Południowej, gdzie wytwarzana jest głównie celuloza liściasta.

"Projekty południowoamerykańskie były jednak ryzykowne. Skala inwestycji w takich zakładach jest ogromna - wynosi kilka miliardów dolarów - i wymaga długoletniego zadłużenia. Arctic Paper nie byłby w stanie unieść takiego obciążenia" - skomentował Jarczyński.

"Posiadanie celulozowni w Europie jest dla nas bardziej korzystne, biorąc pod uwagę rozmieszczenie naszych papierni" - dodał.

d44uke8

Arctic Paper posiada cztery zakłady produkcyjne: w Kostrzynie nad Odrą, Munkedal i Grycksbo w Szwecji oraz Mochenwangen w Niemczech.

Arctic Paper poinformował w środę, 7 listopada, że ogłosił warunkowe wezwanie do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji, skierowane do akcjonariuszy Rottneros, niezintegrowanego dostawcy celulozy do produkcji wysokogatunkowych papierów ze Szwecji. W wyniku wezwania zamierza nabyć co najmniej 90 proc. akcji Rottneros.

Arctic Paper podał, że w zamian za akcje Rottneros może zaoferować swoje akcje (za każdą akcję Rottneros akcjonariuszom tej spółki zaoferowane zostanie 0,1872 akcji Arctic Paper) lub wynagrodzenie pieniężne (akcjonariusze Rottneros posiadający do 2.000 akcji spółki mogą, jako alternatywę, otrzymać ekwiwalent pieniężny w wysokości 2,3 SEK za każdą akcję Rottneros).

d44uke8

"Szacujemy, że koszt wykupu akcji od mniejszych akcjonariuszy wyniesie maksymalnie 16 mln SEK, czyli ok. 8 mln zł. Jednak w praktyce kwota ta sięgnie prawdopodobnie ok. 5 mln zł" - powiedział prezes.

"Jestem przekonany, że cała transakcja dojdzie do skutku. Oczekujemy, że ponad 90 proc. akcjonariuszy wyrazi na nią swoja zgodę" - dodał.

Podał również, że w momencie ogłoszenia wezwania, swoje poparcie dla oferty wyrazili znaczący akcjonariusze reprezentujący łącznie 28,7 proc. akcji Rottneros, w tym największy udziałowiec Nemus Holding AB.

d44uke8

Arctic Paper poinformował, że będzie się ubiegać o wprowadzenie swoich akcji do obrotu na giełdzie w Sztokholmie.

"Da nam to dostęp do finansowania w koronie szwedzkiej. W Polsce mieliśmy z tym problem, bo przygotowanie takiej oferty było dla banku dość kosztowne. Poza tym, zwiększymy naszą płynność" - skomentował prezes.

Free float Arctic Paper ma wzrosnąć do ponad 40 proc. z ok. 25 proc. obecnie.

Całkowita wartość wezwania, obejmującego wszystkie akcje Rottneros, wynosi ok. 351 mln SEK (ok. 169 mln zł).

d44uke8

Zapisy na sprzedaż lub zamianę akcji będą przyjmowane w okresie od 22 listopada do 12 grudnia 2012 r. Rozliczenie transakcji i pierwsze notowanie akcji spółki na NASDAQ OMX w Sztokholmie planowane jest na okolice 20 grudnia 2012 r.

Warunki oferty to poziom akceptacji ponad 90 proc., zgoda NWZA Arctic Paper oraz uzyskanie odpowiednich zezwoleń.

Arctic Paper szacuje, że w okresie od 12 do 18 miesięcy od połączenia, możliwe będzie uzyskanie efektu synergii kosztów w wysokości około 80 milionów SEK (39 milionów zł).

d44uke8

Rottneros jest niezależnym producentem wysokogatunkowej celulozy dostępnej na otwartym rynku i znaczącym dostawcą celulozy na rynku europejskim.

Spółka zarządza dwiema wytwórniami w Szwecji, o łącznych rocznych mocach produkcyjnych na poziomie około 400.000 ton. Na koniec 2011 roku spółka zatrudniała około 300 osób. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży w 2011 roku wynosiły 1.513 mln SEK (689 mln zł), natomiast zysk netto 4 mln SEK (1,82 mln zł). Spółka Rottneros jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie od 1987 roku. (PAP)

jow/ ana/

d44uke8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44uke8