Trwa ładowanie...
d1tr0l7
unia europejska
27-04-2009 09:00

Dzięki wstąpieniu do UE Polska dostała ponad 1,1 mld euro na szerokopasmowy internet

Dzięki wstąpieniu do Unii Europejskiej
Polska otrzymała z budżetu unijnego ponad 1,1 mld euro na budowę
sieci internetu szerokopasmowego. Pieniądze te będą wydawane do
2013 r.

d1tr0l7
d1tr0l7

Jak powiedziała PAP prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska, Polska dostanie do końca 2010 r. jeszcze 150 mln euro na rozwój internetu na obszarach wiejskich. Wyjaśniła, że pieniądze pochodzą z funduszy rozwoju regionalnego (m.in. w ramach Regionalnego Programu Rozwoju Polski Wschodniej), funduszy społecznych i Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

W 2013 r., jeśli pieniądze zostaną wydane we właściwy sposób, 90 proc. Polaków powinno mieć dostęp do internetu o szybkości nie mniejszej niż 2 Mb/s. _ Mam nadzieję, że wszystko wydamy i zrealizujemy cel _ - powiedziała Streżyńska.

_ W całej Polsce dzięki pieniądzom z UE rozpocznie się budowa infrastruktury teleinformatycznej. Już zaczęliśmy wydawać te pieniądze, ale idzie nam wolno i ciężko. Dlatego Urząd Komunikacji Elektronicznej, w ramach zespołu Polska Cyfrowa, przygotował ustawę o wspieraniu inwestycji szerokopasmowych _ - dodała.

Wyjaśniła też, że Polska może sama wybrać technologie budowy sieci szerokopasmowej - przewodowe lub bezprzewodowe. _ Komisja Europejska nam tego nie narzuca. Różne technologie w różnych przypadkach są optymalne. My musimy dbać, żeby były optymalne, żeby tych pieniędzy nie zmarnować _ - powiedziała.

d1tr0l7

Dodała, że w przyszłości internet stanie się w UE usługą powszechną, ale każde państwo samo powinno zdecydować, kiedy to się stanie i na jakich warunkach. _ Niektóre państwa na to stać, inne potrzebują inwestycji, żeby można było mówić o realnym dostępie technicznym _ - wyjaśniła.

Polska Cyfrowa to międzyresortowy zespół rządowy powołany przez premiera Donalda Tuska w grudniu 2008 r. Zajmuje się rozwojem sieci szerokopasmowej w Polsce.

Zgodnie z dyrektywą unijną z 2002 roku, usługa powszechna to m.in. utrzymywanie budek telefonicznych, obowiązek podłączania nowych klientów do sieci i tańsza oferta dla osób niepełnosprawnych. Dyrektywa wymaga również, by klienci mieli dostęp do biura numerów oraz spisów abonentów. Taką działalność prowadzi w każdym kraju UE jeden z operatorów telekomunikacyjnych. W Polsce do świadczenia usługi powszechnej Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) wyznaczył Telekomunikację Polską.

Projekt ustawy o wspieraniu inwestycji w internet szerokopasmowy jest już gotowy. Jednym z jego założeń jest otwarty dostęp do gruntów i budynków dla potrzeb inwestycji w internet szerokopasmowy, zarówno do gruntów Skarbu Państwa (np. drogi, koleje, lasy mosty), jak samorządowych i prywatnych.

d1tr0l7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tr0l7