Trwa ładowanie...
10-06-2010 09:38

Dzień banków centralnych

Decyzje Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii w sprawie wysokości stóp procentowych będą przyciągać w czwartek uwagę inwestorów. Nikt nie spodziewa się jednak, by koszt kredytów został podniesiony wzorem Brazylii i Nowej Zelandii.

Dzień banków centralnychŹródło: Open Finance
d2hfs71
d2hfs71

Decyzje Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii w sprawie wysokości stóp procentowych będą przyciągać w czwartek uwagę inwestorów. Nikt nie spodziewa się jednak, by koszt kredytów został podniesiony wzorem Brazylii i Nowej Zelandii.

Programy oszczędnościowe wdrażane we wszystkich rozwiniętych gospodarkach w celu ograniczenia zadłużenia napotykają na poważne opory. W tym tygodniu najgłośniej przeciwko zaciskaniu pasa protestowali Hiszpanie oraz Niemcy (Angela Merkel niewygodnymi propozycjami reform obróciła przeciwko sobie nie tylko związki zawodowe, ale również pracodawców i urzędników). Rynki wschodzące nie są obciążone długiem w podobnym stopniu, ale ich kondycja także może budzić niepokój ekonomistów, głównie ze względu na rosnącą od kilku miesięcy inflację. Banki centralne w Brazylii i Nowej Zelandii podniosły właśnie stopy procentowe (odpowiednio o 75 i 25 pkt. bazowych), a od początku roku rozmaite działania mające ograniczyć akcję kredytową podejmują Chiny. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że eksport Chin rósł w ostatnim miesiącu w tempie 48,5 proc. r/r.

Niewątpliwie decydujący wkład w tak imponujący wynik miał wysoki kurs dolara, która obniża konkurencyjność amerykańskich towarów. Ben Bernanke stwierdził w środę, że ożywieniu amerykańskiej gospodarki w dalszym ciągu sprzyja sektor prywatny, a Fed posiada instrumenty, które pozwolą złagodzić wpływ problemów Europy. Na Wall Street ostatnia sesja miała interesujący przebieg - dzień rozpoczął się od tak silnych wzrostów, że po dwóch godzinach handlu główne indeksy znalazły się prawie o 2 procent wyżej niż we wtorek, ale w drugiej części sesji jeszcze więcej do powiedzenia mieli inwestorzy sprzedający akcje. Ostatecznie S&P500 spadł o 0,6 proc. a DJIA o 0,4 proc. Na rynku walutowym kurs pary euro-dolar powrócił powyżej poziomu 1,20 USD, a za dolara płacono rano 3,423 PLN.

W czwartek uwagę inwestorów będą przykuwać przede wszystkim komentarze przedstawicieli banków centralnych - decyzje w sprawie wysokości stóp procentowych podejmą dziś ECB i Bank Anglii. W USA opublikowane zostaną cotygodniowe informacje z rynku pracy oraz dane o handlu zagranicznym.

Łukasz Wróbel
Open Finance

d2hfs71

| Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania. |
| --- |

d2hfs71
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hfs71