Trwa ładowanie...
d40ttbp

Dzień bez kart płatniczych w restauracjach

Właściciele portugalskich restauracji nie przyjmują we wtorek płatności kartami kredytowymi i debetowymi w proteście przeciw 23-procentowemu podatkowi VAT na usługi gastronomiczne i wysokim prowizjom za korzystanie z kart.

Share
d40ttbp

Jak poinformował Jose Pereira, przewodniczący Krajowego Ruchu Przedsiębiorców Gastronomicznych (MNER), który jest organizatorem akcji, protest ma na celu uczulenie rządu na coraz większe problemy branży.

- Wprowadzona w styczniu br. podwyżka VAT na usługi gastronomiczne o 10 punktów procentowych czyni naszą branżę mało konkurencyjną. Dodatkowo do wysokich kosztów surowców, energii i wody oraz składek na ubezpieczenie społeczne dochodzi prowizja za każdą płatność kartą w wysokości od 2,5 do 3 proc. - powiedział Pereira.

Ze statystyk MNER wynika, że podniesienie podatku od towarów i usług w gastronomii do 23 proc. zmniejszyło liczbę klientów w portugalskich restauracjach o około 35 proc.

Z kolei według szacunków Portugalskiego Stowarzyszenia Hotelarzy, Restauratorów i Przedsiębiorców Gastronomicznych (AHRESP), po pierwszych trzech miesiącach od wprowadzenia wyższego podatku na usługi gastronomiczne liczba bankrutujących lokali wzrosła w Portugalii o 51 proc.

- Każdego dnia w naszym kraju zamykanych jest średnio 26 firm związanych z branżą gastronomiczną. W przyszłym roku spodziewamy się nasilenia tego zjawiska - zaznaczył przewodniczący AHRESP Jose Esteves.

W Portugalii działa około 85 tys. firm związanych z branżą gastronomiczną.

Z Lizbony Marcin Zatyka

d40ttbp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40ttbp
d40ttbp