Trwa ładowanie...

Dzień Wolności Podatkowej. Od dziś zaczynamy pracować na siebie

Od stycznia aż do teraz chodziliśmy do pracy, by spełnić potrzeby rządu.

Dzień Wolności Podatkowej. Od dziś zaczynamy pracować na siebieFot: Miłosz poloch / Reporter
dejp9cp
dejp9cp

Dziś przypada Dzień Wolności Podatkowej. Od dziś Polacy zaczynają pracować na własny rachunek, wcześniej pracując tylko na potrzeby rządu - wynika z obliczeń ekspertów Centrum im. Adama Smitha.

Kamil Zubelewicz z Collegium Civitas podkreśla, że jednym z najpoważniejszych problemów polskiego systemu podatkowego są duże koszty pracy. Wyjaśnia, że jeśli ktoś pracuje i zarabia na rękę 1000 złotych, to on i jego pracodawca musi zapłacić ponad 650 złotych podatków. Z kolei robiąc zakupy odprowadzamy dodatkowo podatek VAT i akcyzę.

Kamil Zubelewicz podkreśla, że gdyby stopniowo zmniejszać koszty pracy, malałoby bezrobocie i mniej osób udawałoby się na emigrację zarobkową.

Z kolei Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha mówi, że jednym z najboleśniejszych obciążeń jest opodatkowanie miejsc pracy. Wyjaśnił, że to dlatego wiele osób woli zakładać firmy na przykład w Wielkiej Brytanii. Ekspert dodaje, że kolejnym powodem, dla którego przedsiębiorczy Polacy emigrują za granicę jest fakt, że w Polsce często zmieniają się przepisy podatkowe.

Zobacz też: * *Kontrole podatkowe w Polsce tworzą opresyjne państwo

dejp9cp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dejp9cp