Trwa ładowanie...

Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże Ciało

Święto 3 Maja przypada w tym roku w sobotę. Zgodnie z nowymi przepisami, podwładnym za ten dzień należy się wolne w innym terminie. W wielu firmach pracodawcy zaproponują podwładnym wolne w piątek, 2 maja. Ale nie w każdym przedsiębiorstwie szefowie chcą się zgodzić na tyle wolnego i to pod rząd.

Dzień wolny od pracy za 3 maja można udzielić np. w Boże CiałoŹródło: © cirquedesprit - Fotolia.com
dxg07l0
dxg07l0

Święto 3 Maja przypada w tym roku w sobotę. Zgodnie z nowymi przepisami, podwładnym za ten dzień należy się wolne w innym terminie. W wielu firmach pracodawcy zaproponują podwładnym wolne w piątek, 2 maja. Ale nie w każdym przedsiębiorstwie szefowie chcą się zgodzić na tyle wolnego i to pod rząd.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (z 2 października 2012 r.), wolne przysługuje pracownikowi za święto przypadające na dzień, w którym nie pracuje, na podstawie harmonogramu rozkładu czasu pracy (czyli np. w sobotę). Taka sytuacja będzie miała miejsce już podczas najbliższego długiego weekendu. Kolejna okazja przypadnie we Wszystkich Świętych (1 listopada to sobota).

W wielu firmach pracodawcy zaproponują podwładnym wolne w piątek, 2 maja. Oczywiście mogą oni wskazać inny termin, muszą jednak pamiętać, żeby pracownicy „odebrali” wolne do końca okresu rozliczeniowego. W przeciwnym wypadku dojdzie do zakazanego planowania pracy w nadgodzinach.

Dodajmy, że w świetle znowelizowanych przepisów w każdym systemie czasu pracy, okres rozliczeniowy może być przedłużony maksymalnie do 12 miesięcy (art. 129 Kodeksu pracy). Wprowadzenie dłuższego okresu rozliczeniowego uzależnione jest od porozumienia ze związkami zawodowymi bądź przedstawicielami pracowników.

W związku z tym, gdy okres rozliczeniowy jest dłuższy niż miesiąc i trwa np. do końca czerwca, dzień wolny za 3 maja można wyznaczyć nie na 2 maja, lecz np. na 20 czerwca, czyli w dniu następnym po Bożym Ciele. Pracodawca powinien podjąć decyzję, który termin jest lepszy z punktu widzenia organizacji pracy i kosztów.

dxg07l0

Warto pamiętać, że szef ma też obowiązek poinformować z odpowiednim wyprzedzeniem o tym, jak będzie rozłożony czas pracy (i kiedy pracownicy będą „odbierać” dzień wolny). Jeśli nie zostało to wyszczególnione np. w umowie, to pracodawca musi sporządzić rozkład czasu pracy w formie pisemnej lub elektronicznej – na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc. Pracodawca przekazuje pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład.

A co jeśli pracownik nie może skorzystać z dnia wolnego w zaproponowanym przez szefa terminie? Wówczas przepisy dopuszczają wypłatę dodatkowego wynagrodzenia. Pamiętajmy też, że dodatkowy dzień wolny nie jest udzielany za święto wypadające w niedzielę.

Zasada „oddawania” dnia wolnego za święto przypadające w sobotę nie dotyczy pracowników, którzy przebywają w tym czasie na urlopie macierzyńskim oraz na zwolnieniu lekarskim. Przyznawane w tych wypadkach zasiłki (macierzyński i chorobowy) przysługują za wszystkie dni niezdolności do pracy - bez wyłączenia dni wolnych. Pracodawca oddaje dzień wolny jedynie tym pracownikom, w przypadku których święto przypada na dzień wolny wynikający z harmonogramu ich pracy.

AK/WP.PL

dxg07l0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxg07l0